Фасцинантна снимка од Soyuz на пат кон вселената

од desk2

Објавено е видео од првото лансирање на ракетата Soyuz FG по инцидентот во октомври кога се случија технички проблеми.

ЕСА објави интересно видео во кое е прикажана ракетата Soyuz како полетува од космодромот Бајконур во Казахстан. На видеото се гледа како ракетата ја напушта Земјата и лета кон Меѓународната вселенска станица.

Soyuz го однесе вселенскиот брод Progress MS-10 со скоро 2,5 тони храна и опрема за експедицијата на рускиот космонаут Сергеј Прокопев.

Слични содржини