Филипче: Срцето на 44 годишната донаторка почна повторно да чука

од Берта Китинска

Рано утрово срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука, информира министерот за здравство Венко Филипче.

-Следните денови се критични да се надеваме дека телото ќе го прифати новиот орган.Пациент кој неколку години боледува од тешка кардиоваскуларна болест добива шанса за нов живот. Во изминативе 24 часа околу 100 тина лекари, медицински сестри и болничари работеа заедно како тим и покажаа како беспрекорно функционира здравственитот ситем. Повеќе детали за трансплантацијата во текот на денот, напиша Филипче на Фејсбук.

Слични содржини