Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Донација од заштитна медицинска опрема од Бугарија

Хуманитарна помош за медицински цели од Бугарија за Северна Македонија денеска беше официјално предадена од бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов на вицепремиерот за европски прашања и национален координатор за странска помош Бујар Османи и вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска. Вкупната донација се состои од 600 заштитни медицински одела за …

Повеќе

Со фондови на ЕУ затворот „Идризово“ ќе добие нова судница, а битолскиот ќе се реконструира

Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија вчера го означи комлетирањето на два проекта од ИПА 2 програмата за поддршка на правосудството во земјата, при што е отворена нова судница во затворот „Идризово“ и реконструкција на затворот во Битола. Министерката за правда Рената Дескоска заедно со шефот за соработка во ЕУ …

Повеќе

Голема хуманитарна акција на асоцијацијата на приредувачи на игри на среќа

Како општествено одговорни компании, Групацијата НОВОМАТИК во Македонија (Адмирал, Астра и Казино Фламинго Хотел) и АПЕКС Македонија целосно свесни за тешкотиите со кои се соочуваат јавните здравствени институции, длабоко почитувајќи ги натчовечките напори на докторите и медицинскиот персонал во беспоштедната борба со вирусот „Ковид 19“, и покрај тешките моменти за …

Повеќе

Семејството Заеви донираше прехранбени продукти за општина Босилово

Двесте пакети со прехранбени продукти денес донираше семејството Заеви во општина Босилово. Донацијата беше примена од страна на Општинскиот кризен штаб и преку него ќе биде поделена на социјално загрозени семејства. -Како општина Босилово и кризен штаб ја примивме помошта и потоа врз основа на списоците од Центарот за социјална …

Повеќе

„Една може“ организира донаторска акција за еднородителски семејства во ризик

Организацијата „Една може“ од денеска започнува активности поттикнати од вонредната состојба за поддршка на еднородителски семејства во ризик. Преку оваа иницијатива која се одржува под слоганот „Заедно во се!-Емпатија, солидарност, споделување“, организацијата ги повикува сите компании да донираат прехрамбени, хигиенски, дезифициенски и разноврсни добра. – Иницијативата „ЗАЕДНО ВО СЕ! – …

Повеќе

Османи: Над пет илјади тестови за КОВИД-19 и десетици илјади маск стигнува како донација од Кина

Над пет илјади тестови за КОВИД-19 и десетици илјади маски Н95 и заштитни материјали се донацијата од Кина за Северна Македонија, која вчера тргна од Шангај, па преку Истанбул, денеска треба да стигне во Скопје, изјави вицепремиерот за Европски прашања, Бујар Османи. Тој воедно додаде дека од кога оваа помош …

Повеќе

Кинеската амбасада му донираше финансиска помош на Министерството за здравство за справување со коронавирусот

Кинеската амбасада во земјава денеска му донираше еден милион и 930 илјади денари на Министерството за здравство за справување со пандемијата со коронавирусот. Средствата се собрани од страна на Кинеската амбасада, а наскоро се очекува во земјава да пристигне и донацијата од кинеската Влада. – Донацијата е подготвена, само треба …

Повеќе

Амбасадата на САД со донација на заштитна медицинска опрема се вклучи во борбата со Ковид-19

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи во улога на национален координатор за распределба на странска помош во земјава и министерот за здравство, Венко Филипче денеска во присуство на амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мари Брнз ја примија донацијата од САД за нашата земја, која се состои …

Повеќе

Чешка испраќа милион маски за Македонија

Воен авион со донација од Чешката Република денеска треба да слета на Скопскиот аеродром. Секретаријатот за европски прашања информира дека воениот авион со помош за Македонија вчера полетал од Прага, но поради технички причини не слетал во Скопје, по што повторно се вратил во Чешка. Вицепремиерот Бујар Османи, во улога …

Повеќе

Филипче изрази голема благодарност до сите компании, поединци, организации кои донираа на сметка на МЗ

Голема благодарност до сите компании, поединци, организации, институции, амбасади кои со донации во опрема, добра и парични средства даваат поддршка во напорите на здравствените институции за справување со состојбата со Ковид-19 во земјата, напиша на својот Фејсбук профил министерот за здравство, Венко Филипче. „На наменската сметка на Министерството за здравство …

Повеќе