Франција на 9 ноември ќе организира меѓународна конференција за Газа

од Vladimir Zorba

Франција ќе организира меѓународна хуманитарна конференција посветена на цивилното население во Појасот Газа, објави денеска Ројтерс, повикувајќи се на дипломатски извори.

Конференцијата треба да се одржи на 9 ноември, а ќе присуствуваат шефови на држави, влади и министри за надворешни работи, наведува агенцијата.

Теми на разговор ќе бидат испраќање итна помош, повторно воспоставување снабдување со вода, гориво и електрична енергија, како и помош на повредените во Појасот Газа преку евентуално користење на поморски коридори.

Соговорниците на агенцијата наведуваат дека на конференцијата ќе присуствуваат и претставници на палестинската управа, но Израел се уште не е поканет.

Слични содржини