Граѓаните заслужуваат можност за интеграција во Европската Унија, соопштија од СДСМ

од Vladimir Zorba
234 прегледи

„Граѓаните заслужуваат можност за интеграција во Европската Унија, заслужуваат подобар живот и можности за развој и напредок, но не заслужуваат да ја плаќаат цената на блокадите на ДПМНЕ“, порачаа утрово од партијата на власт.

„Државата е пред историска шанса за членство во ЕУ, унијата јасно стави до знаење дека е подготвена за ново проширување до 2030 година и тоа треба да се искористи сега.

Одлуката за уставни измени е единствената задача што треба да се заврши за продолжување на евроинтеграцијата.

Блокадите не носат ништо, освен изолација и чекање, уште 11 или 17 изгубени години.

СДСМ ќе направи се блокадите на Мицкоски да бидат поразени и да продолжиме по вистинскиот, по европскиот пат, како што тоа го очекуваат 80 отсто од граѓаните“, соопштија од Бихаќка.

Слични содржини