Ѓукановиќ: Ако е потребно, ќе се бориме за Црна Гора и од шума

од Vladimir Zorba

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ вели дека по поразот на изборите нема да поднесе оставка од функцијата.

Тој вели дека не е во контакт со српскиот член на претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик и претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

„Јас не сум во деловни односи со Вучиќ. Тоа е глупост“, вели Ѓукановиќ.

Претседателот на Црна Гора, како гостин на „ТВ ФЕЈС“, рече дека нема причина да не се смени владата во Црна Гора.

„Во одреден момент, се случи комбинација од различни околности, што го даде пресекот на 30 август. Ние постојано победувавме, и тие победи никогаш не беа толку триумфални за да се доведе во прашање демократскиот карактер на црногорското општество. Сегашната промена на владата не ја направи недостоинствена позицијата на про-европската политика во земјата Ние сме претставени во идниот парламент со еден пратеник помалку од мнозинството, тоа се помести малку, но јас не гледам ништо драматично во тоа“, рече Ѓукановиќ, пренесе „Вијести“.

Тој повтори дека ќе ја брани Црна Гора „дури и од шума ако е потребно“.

„Па, се разбира, ние ќе ја браниме со сите средства, како што реков од шумата, и нема да се разликуваме од генерациите на нашите предци. Како мислите, како се бранеше Црна Гора во претходните векови, од каде потекнува десет века државност на Црна Гора? Со тоа што не се брани во парламентот, туку се брани со оружје, се брани во шумата. Значи, ако некој мисли дека може да ни го земе покривот над главата, ние ќе го сториме она што би го сториле вие ​​ако некој дојде и спротивно на вашата волја го уништува вашиот покрив над главата, тоа е логично“, вели црногорскиот претседател.

loading...

Слични содржини