Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Гукановиќ: ЕУ мора да покаже суштински интерес за Западен Балкан

Гукановиќ: ЕУ мора да покаже суштински интерес за Западен Балкан

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ рече дека Западен Балкан мора да се соочи со сите предизвици од минатото со цел да се придвижи кон Европската унија.

„Црна Гора е во состојба да ги реши проблемите со другите земји во најдобриот дух на европската практика и законодавството на ЕУ“, рече Ѓукановиќ по неформалната вечера на лидерите на Западен Балкан, на која домаќин претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел, јави Радио телевизија Црна Гора.

Кога станува збор за проширувањето, црногорскиот претседател рече дека по декларативниот, ЕУ мора да покаже суштински интерес.

На неформалната вечера присуствуваа и претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеф Борел, како и хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

loading...