ХАОС ВО ПАРИЗ: Судир меѓу полицијата и припадниците на курдската заедница (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

На улиците на Париз во моментов владее хаос, по судирот меѓу полицијата и припадниците на курдската заедница, чии сонародници беа убиени во напад денеска.

Недолго по пукањето во кое беа убиени тројца Курди, на местото на злосторството почнаа да се собираат членови на курдската заедница, повикувајќи ги своите сонародници да излезат на улица и да протестираат. Потоа дошло до конфликт со полицијата.

Да потсетиме, Вилијам М. (69) од се уште непознати причини испукал најмалку осум куршуми во близина на Курдскиот културен центар, при што убил тројца членови на таа заедница, а ранил четворица други.

Набрзо на местото пристигнала и полицијата која го привела.

Недолго потоа на местото почнале да се собираат припадници на курдската заедница, кои ги повикаа своите сонародници да излезат на улица и да протестираат.

Потоа дошло до конфликт со полицијата.

Според француските медиуми, биле фрлани камења, солзавец, а демонстрантите ја запалиле оградата што полицијата ја поставила за да ги спречи луѓето да се приближат до местото на злосторството.

Слични содржини