Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Криумчар на мигранти и полицаец се бркале низ Скопје, завршиле во реката Вардар со повреда на полицаецот

Криумчар на мигранти вчера го нападнал и му избегал на полицаец пред Кривичниот суд во Скопје. Полицаецот испукал неколку предупредувачки куршуми, а пак осомничениот скокнал во реката Вардар ја препливал и избегал од другата страна. И полицаецот скокнал во Вардар но се повредил. Од МВР соопштија дека пред Кривичен суд …

Повеќе

Кавадарчанка удрена од возило и натепана од возачот

Кавадарчанка синоќа пријавила во полициска станица дека била удрена од автомобил „голф“ со скопски таблички по што возачот застанал и физички ја нападнал. Случајот е пријавен во полиција околу 22:30 часот, а според кавадарчанката, инцидентот се случил на улицата „Ваташа“. Портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски информира дека се работи …

Повеќе

Чулев: Евентуалните изборни нерегуларности ќе бидат директен удар кон угледот

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска ги посети единиците за внатрешни работи Ѓорче Петров и Чаир, при што оствари работни состаноци со раководствата на двете одделенија за внатрешни работи, упатувајќи апел двете полициските одделенија сериозно и професионално да пристапат кон организација на претстојните предвремени парламентарни избори. -Евентуални изборни нерегуларности …

Повеќе

Андоновски во одбрана на Мицкоски: Јас се договорив со еден од сопствениците да ја отворат винаријата

Актуелниот  советник на министерот Наќе Чулев, Љупчо Андоновски, по распитот во полициска станица „Беко“ изјави дека тој побарал од сопствениците да ја отворат кафеаната на „Боемска“ за да седне со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Јас го замолив еден од сопствениците на винаријата да ни го отвори внатрешниот дел за …

Повеќе

Утре јавно ќе бидат објавени имињата на 138 лица што не примиле решенија од ДСЗИ

Министерот за здравство Венко Филипче во врска со претстојното објавување на списокот на 138 лица кои не биле достапни за инспекторите од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), за да ги примат решенијата за самоизолација, рече дека било предизвик да го најдат начинот како и во оваа форма јавно да …

Повеќе

Полицаец од Скопје фатен со дрога во автомобил во Гостивар

Вчера во 21,40 часот во Гостивар на ул.„Илинденска“ поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ и “неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ од полициски службеници од Полициската станица Гостивар лишени од …

Повеќе

Прегазил полицаец откако му било побарано да се легитимира

Вчера околу 15.00 часот во ПС СТруга било пријавено дека на ул.„П. бригади” полициски службеник при вршење работа од безбедноста сопрел патничко моторно возило „Форд” со струшки регистарски ознаки управувано од К.И.(49) од с.Октиси, струшко, поради сторен сообраќаен прекршок. При обид за легитимирање на возачот, истиот одбил, го стартувал возилото …

Повеќе

Му ставил сол во резервоарот од возилото и го оштетил моторот

Во ОВР Кавадарци, вчера кавадарчанецот З. С. (57) пријавил дека во прериодот од 11.06.2020 до 14.06.2020, непознат сторител ставил сол во резорвоарот во неговиот автомобил „лада“ со кавадаречки регистарски броеви, кој бил паркиран во дворот на викендицата во село Шешково. Притоа, дошло до оштетување на моторот на возилото. Се работи …

Повеќе

Мрежата за заштита од дискриминација со осуда за полициската бруталност кон бездомните лица кои живеат во близина на  ПИОМ

На 10.6.2020г. во повеќе медиуми беше објавен прилог во кој граѓани изјавија дека биле жртви на насилство од страна на полициски службеници. Станува збор за бездомни лица кои живеат во близина на објектот на ПИОМ во Скопје и според својата етничка припадност се Ром(к)и. Настанот се случил за време на …

Повеќе

Финансиска полиција ќе бара лични карти на гостите во кафулињата

Пазарните инспектори заедно со претставници од финансиска полиција ќе вршат контроли во угостителските објекти. Отако објектите почнаа со работа се отвори прашањето кој ќе ги легитимира гостите дали ги почитуваат протоколите. Пазарните инспектори тврдат дека за тоа немаат овластување, а истото го посочија и угостителите, поради што побараа од надлежните …

Повеќе