ХАОС ВО ТУРСКОТО СОБРАНИЕ: Пратеник заврши на интензивна нега поради удар во главата (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

Пратеник од турската опозиција денеска итно бил префрлен во болница и сместен на интензивна нега во Анкара, откако бил удрен во главата за време на тепачка во Парламентот.

Тепачката изби на расправата за државниот буџет за 2023 година.

– Состојбата му се влоши поради удар во главата. Тој беше на реанимација во болницата, а состојбата на 58-годишниот Хусеин Орса од националистичката партија „Добра“ е критична“, изјави за новинарите неговата сопартијка Ајлин Цесур.

На видеата во турските медиуми се гледа како Орса, пратеник од Трабзон, е удрен од член на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, која досега не ја коментираше ситуацијата.

Расправиите и размената на удари се честа појава за време на тензичните дебати во турскиот парламент.

Слични содржини