Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Џафери: И власта и опозицијата учествуваа конструктивно во работата на Собранието, тоа го регистрираше и ЕК

Претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, во интервју за спрскиот весник „Политика“ вели дека е свесен дека имало скептицизам и страв кај граѓаните, но дека докажал оти Албанец на важна позиција не е бауч. „За време на мојот мандат никогаш не бев воден од политичките интереси на мојата …

Повеќе

Српското собрание ги усвои договорите од иницијативата „Мини Шенген“ меѓу Србија и Северна Македонија

Српското собрание денеска го изгласа Договорот меѓу владите на Србија и Северна Македонија за взаемно признавање на квалификувани услуги од доверба, јави дописникот на МИА од Белград. Министерот за финансии Синиша Мали во дебатата оцени дека одобрувањето на Договорот треба да има влијание врз економските субјекти на двете земји, кои …

Повеќе

ВИДЕО: Спружување на насловна, бркање пратеници, крвав упад: Црни дамки на Собранието впишани во историјата

Во неделата доцна попладнето се распушти еден од пратеничките состави кои ќе остане запишан во историјата како состав кој ја внесе земјата во НАТО и го отвори патот кон Европската Унија со постигнување на историскиот договор од Преспа. Наспроти тврдењата на опозициската партија за спроведување на едноумие во Парламентот, но …

Повеќе

Американски медиуми: Распуштено Собрание и дата за предвремени избори – голем тест за про-ЕУ политиките на Заев

Македонското Собрание се распушти отварајќи пат за предвремени избори на 12 април, осум месеци пред истекувањето на тековниот мандат, како голем тест за про-ЕУ политиките на поранешниот премиер Зоран Заев, пишува денеска канадски „Нејшионал пост“. Наспроти стравувањата од руско и кинеско влијание на Балканот, францускиот претседател Емануел Макрон лани во …

Повеќе

Словенечки медиуми: „Македонското Собрание се распушти пред предвремените избори”

Повеќето словенечки телевизии и интернет портали информираа за случувањата во Собранието и неговото распуштање. Дневник во текст со наслов „Македонското Собрание се распушти пред предвремените избори” пишува дека ваквата одлука доаѓа по оставката на поранешниот премиер Зоран Заев. – Решението да со оди на предвремени парламентарни избори доаѓа по одлуката …

Повеќе

Димовски: Законот за Совет за јавни обвинители не е донесен, не гласаа по бадентер

Покрај хаосот при носење на Законот за Јавно обвинителство, ве известуваме дека и Законот за Совет на јавни обвинители не е донесен, посочи на прес конференција Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. „Уставот во амандманот 10 вели дека во Законот кој ги опфаќа јазиците и културата, треба да се изгласа со бадентерово …

Повеќе

Со 108 гласа „за“, се распушти Собранието

Со 108 гласа „за“, ниту еден „против“ и „воздржан“, од вкупно 117 присутни пратеници, Собранието се распушти. Со ова и официјално почнува предизборниот процес во земјата. На распуштањето претходеа седници на кои се изгласа Законот за Јавно обвинителство, Законот за Совет на јавни обвинители, Законот за одбрана и уште неколку …

Повеќе

Џафери: Како што кажав и пред изборот, функцијата не ја однесов во Тирана како што велеа

Првпат во овие три години говорам во име на субјект на кој припаѓам. Дојдов во истово одело во кое сум и денес и тогаш некој констатирал дека побрзо ова одело ќе го покрие прашината отколку јас да станам претседател на Собранието. Ова одело не го покри прашина, тоа јасно се …

Повеќе

Мицевски: Македонија се наоѓа во криза во сите сфери на живеење

Македонија подогло време се наоѓа во криза во сите сфери на живеење. Македонија нема време за чекање да биде заложник на владата, рече координатроот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски. Пратеникот од опозицијата рече дека пред неколку часа, при гласањето на Законот за Јавното обвинителство, се случило погазување на …

Повеќе

Митрески: Завршува мандатот на состав кој за три години донесе историски одлуки

Пред нас е одлуката за распуштање на Собранието, со што целосно се заокружува мандатот на овој пратенички состав. Завршува мандатот на состав кој за три години помина низ многу премрежја и преброди многу кризи. Тоа не не спречи во намерата да донесеме значајни, историски одлуки кој ја дефинираат и обезбедуваат …

Повеќе