Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Калајџиев и Цаца Николовска поднесоа оставки од Советот за граѓански надзор над прислушкувањето

Правните експерти Гордан Калајџиев и Маргарита Цаца Николовска поднесоа оставки во Собранието. Тие беа дел од Советот за граѓански надзор  кое е составено од стручњаци кои треба да го надгледуваат прислушкувањето во Македонија. „По долга и неуспешна битка да профункционира, јас и Маргарита Цаца Николовска поднесуваме оставки како претседател и …

Повеќе

Нема да биде свикано Собранието, нов пратенички состав по изборите

Нема услови повторно да се свика Собранието, а нов пратенички состав ќе има по одржување на парламентарните избори. Уставниот суд вчера на работен состанок ја одби иницијативата на судијата Осман Кадриу, повторно да се оценува уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието. -Не постојат услови за прифаќање на …

Повеќе

Џафери: Собранието може да се врати само по следните избори, секој друг начин е обид за пуч

Нема можност за свикување на распуштениот парламентарен состав. Собранието може да се врати само по следните избори. Ова е став на претседателот на Парламентот Талат Џафери, кој го изнесе неколку дена по иницијативата на СДСМ за свикување итна седница за да се потврдат одлуките за прогласување вонредна состојба поради пандемијата …

Повеќе

Три години по насилниот упад во Собранието

Поминаа три години по насилниот упад во Собранието, кое се случи на 27 април . Нападот во Собранието се случи додека актуелното владејачко мнозинство го избра Талат Џафери за нов претседател на Собранието. Неколку недели претходно, поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ поттикнати од говорот на омраза на Никола Груевски – претседателот на …

Повеќе

СДСМ со иницијативата за повторна функција на Парламентот, Џафери чека да го види предлогот

Пратеници на СДСМ се очекува денеска до Собранието да ја достават иницијативата за повторно ставање во фунцкија на законодавниот дом, што се самораспушти на 16 февруари поради одржувањето на предвремени парламентарни избори на 12 април, кои, пак, беа одложени поради пандемијата со Ковид-19. Претседателот на Парламентот Талат Џафери не се …

Повеќе

СДСМ со иницијатива за свикување на Парламентот, ВМРО-ДПМНЕ против собирање на распуштеното Собрание

Пратеници од СДСМ и од нивните коалициски партнери денеска се уште се консултираат, но и собираат потписи за иницијативата за свикување седница на распуштеното Собрание на Република Северна Македонија, за како што информираат, претседателот на парламентот да свика седница за да се потврдат одлуките за прогласување вонредна состојба од по …

Повеќе

Прошетајте се виртуелно низ Собранието на С. Македонија

Со прогласувањето на состојба на пандемија од страна на Светската здравствена организација и согласно препораките на Владата на Република Северна Македонија од 11 март 2020 година сите активности наменети за јавноста, како и организирани посети на зградата на законодавниот дом се одложени до нормализација на ситуацијата. Во меѓувреме, секој што …

Повеќе

Туфегџиќ: Макар и онлајн, мора да има седница за потврдување на вонредната состојба и одложување на изборите

Независната пратеничка од коалицијата на СДСМ, Ивана Туфегџиќ на Фејсбук посочи дека Собранието има должност да се свика седница, па дури и таа де се одржи онлајн,  за да ја потврди вонредната состојба и за да ја поништи одлуката за распуштање на Парламентот. „Никој во овој момент нема причина да …

Повеќе

Џафери: Со вонредната состојба, Владата ќе го регулира делот за одложување на изборите

Општа е констатацијата, а моја исто така е дека не се неопходни и не треба да се одржуваат изборите. Другите околности по однос на предизборните и изборните состојби ќе ги регулира Владата, истакна претседателот на Собранието, Талат Џафери. „Од правен аспект, со експретите заклучокот е дека Собранието не е во …

Повеќе

Џафери: Собранието не може да се собере, предлагам претседателот да го одобри барањето за вонредна состојба

Од моментот на објавување на состојбата, надлежностите на Собранието преминуваат кај владата, која со Уредби во сила на Закон ќе треба да доуредува, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери. „Она што е најавено дека Владата ќе испрати одлука, јас сум во очекување и се уште не е стигната. Таа е …

Повеќе