Холивуд се враќа на старо: Сценаристите го прекинаа штрајкот пред гласањето за конечниот договор

Холивудскиот сојуз на сценаристи во средата соопшти дека неговите членови можат да се вратат на работа додека одлучат дали да прифатат тригодишен договор кој вклучува зголемени такси, заштита поврзани со употребата на вештачка интелигенција и авторски права од серии и филмови на платформите за стриминг

од Vladimir Zorba

Раководството на Здружението на сценаристи на Америка (WGA) во средата едногласно гласаше за прекин на штрајкот, се вели во соопштението на здружението. Членовите, од кои 11.500, имаат рок до 9 октомври да гласаат за предложениот договор.

Филмските и телевизиските писатели ја напуштија работата во мај, откако не успеаја да постигнат договор со големите студија, вклучувајќи ги Нетфликс, Волт Дизни и Ворнер Брос Дискавери.

Се чини дека сценаристите добија отстапки во целост, со покачувања во текот на тригодишниот договор, зголемени здравствени и пензиски придонеси и заштитни мерки против вештачката интелигенција (ВИ).

Според пробниот договор постигнат во неделата, вештачката интелигенција не може да се користи за поткопување на авторитетот на сценаристите. Сценаристите можат да изберат да користат вештачка интелигенција при креирањето на сценариото, но компанијата не може да бара користење на софтверот. Крајот на штрајкот значи дека дневните и доцните ноќни ток-шоуа може да се вратат во етер.

Бил Махер, водителот на „Реално време“ на HBO, објави на социјалните мрежи дека ќе се врати со нови епизоди почнувајќи од петок. „Моите сценаристи и Real Time се вратија! напиша Махер.

Со завршувањето на штрајкот, ВГА Холивуд не се враќа во нормала. Членовите на синдикатот на актерите САГ-АФТРА ја напуштија работата во јули и го продолжуваат својот штрајк.

Слични содржини