Избори во Бугарија: Дали започнува живот после Бојко Борисов?

од Nikola Popovski

На изборите во недела, Бугарите може да им дадат доверба на партиите кои протестираат, кои најмногу сакаат да го стават во затвор долгогодишниот премиер Бојко Борисов. Но, ова не е првпат Борисов да биде над политичката бездна, пишува ДВ.

Доколку квалитетот на демократијата се мереше според бројот на избори, Бугарија ќе беше одлична оваа година. Парламентот е реизбран во недела (11-ти јули), откако изборите во април не успеаја да создадат владејачка коалиција. Во септември, Бугарите избираат и претседател.

Минатата недела имаше локални избори во Благоевград на југозападот од земјата, а опозицијата се надева дека тие се предвесник на промените. Имено, новиот градоначалник таму ќе биде Илко Стојанов од партијата „Има такви луѓе“ предводена од телевизискиот водител и шоумен Станислав Слави Трифонов.

-Партијата, иако неодамна беше основана, освои 17,4 проценти од гласовите во април, со што ги изврти конците на конзервативната партија ГЕРБ на долгогодишниот премиер Бојко Борисов. „Демократска Бугарија“ (9,3%) и „Исправи се! Мафијата надвор!“ (4,6%), кои исто така влегоа во парламентот. Тие профитираа од масовните протести минатото лето, кога граѓаните ја сменија корупцијата на Борис и врските со мафијата, стои во текстот.

Но, никој не можеше да формира мнозинство, па изборите се повторуваат во недела.

„Прашањето не е ништо помалку и повеќе од прашањето како може да се спроведе промена на владата по скоро дванаесетгодишното владеење на премиерот Борисов“, вели Весела Чернева, директорка на Европскиот совет за надворешни односи во Софија.

„Станува збор за транзиција од стабилократијата на Борисов – лично правило обележано со стабилност на економската и надворешната политика, но исто така и корупција и злоупотреба на моќта – кон реформска влада“, додаде Чернева.

Избори во знак на протест

Во Бугарија, катастрофалната состојба со вакцинацијата по корона, каде што земјата се наоѓа на самото дно на ЕУ, не игра скоро никаква улога во кампањата. Фокусот е ставен на теми како што се корупцијата, судските реформи, заштита на животната средина, како и отсуство на државен план за тоа како и каде да се користат пари од фондот на ЕУ за зајакнување на економијата по пандемијата.

=Во надворешната политика повторно се зборува за руско влијание, но исто така и за идентитетот, јазикот и наводната „кражба на историјата“ од страна на Македонците. Официјална Софија продолжува да го блокира почетокот на преговорите меѓу Скопје и ЕУ. Разрешувањето е оставено за деновите по изборите, велат од ДВ во својот текст.

„Изборите се целосно во знак на протест против Борисов“, рече Парван Симеонов, директор на бугарскиот огранок на Институтот „Галуп“ за истражување на јавното мислење.

Пред една година избувнаа масовни протести во Софија и други градови. Граѓаните бараа оставки од Борисов и неговиот републички обвинител Иван Гешев, обвинувајќи ги за корупција, политичка ароганција и уништување на владеењето на правото.

Претседателот на земјата, Румен Радев – стар политички противник на Бојко Борисов – успеа да ја натера земјата да ја води преодна влада по изборите во април, која оттогаш најде докази за корупција од поранешните власти. Наводно, стотици милиони евра исчезнале во непознат правец само за поправки во акумулационите езера.

Преодниот министер за внатрешни работи, Бојко Рашков, тврди дека протестното движење било ставено на мерки за прислушување, по наредба на обвинителот Гешев. Како повод се искористи наводното сомневање дека со протестите бил планиран „пуч“.

Младите се интересираа за политика

Претставници на демонстрантите затоа бараат да се формира анкетна комисија и евентуално тужба против Борисов. „Најважниот фактор во изборот се протестите, полни со емоции и високиот степен на политизација, пред се на младите, што произлезе од тоа“, додаде Парван Симеонов.

Иако смета дека духот на времето е на страната на новите, протестни партии и дека гласачите ќе ги казнат конзервативците и социјалистите на Борисов уште построго, Парван Симеонов вели дека е „нејасно“ дали партиите на можат да произведат парламентарно мнозинство и функционална влада.

„Борисова не треба да се отпишува! Веќе во 2013 година, тој беше во случајна ситуација, па по една година, повторно беше во седлото. Неговата партија ГЕРБ беше всушност државна партија во изминатите години, и сè уште е силна на локално ниво, во државната администрација и економијата “, додава Симеонов. „Сепак, се истроши домашниот стил на политика на Бојко Борисов“.

Дури и ако Борисов дефинитивно премине во опозиција, Весела Чернева не очекува веднаш „мед и млеко“. „Транзицијата кон ерата по Бојко ќе биде обележана со нестабилност и промени во мнозинството во парламентот. По дванаесетте години на Борисов, тоа е потребно за да се започнат реформите“.

Слични содржини