Како поранешната сопруга на Безос го посрамоти сопственикот на Амазон: „Престани да донираш, станав ужасен човек поради тебе!“

од Nikola Popovski
362 прегледи

Мекензи Скот (50) стана една од најбогатите жени во светот откако во 2019 година официјално се разведе од основачот на Амазон, Џеф Безос. МекКензи, по завршувањето на бракоразводната парница добила 38 милијарди американски долари и бидејќи парите ги дала главно за хуманитарни цели, дефинитивно победила во т.н. ПР војна, додека неговата репутација останала неповратно нарушена.

Мајката на четири деца во мај 2019 година, само еден месец по разводот, се приклучила на кампањата Giving Pledge, основана од милијардерите Ворен Бафет и Бил Гејтс, која ги охрабрува најбогатите луѓе во светот да вложат поголем дел од своите пари во цели во корист на планетата и човештвото. Така, во јули оваа година, МекКензи официјално го остави презимето Безос и го врати своето средно Скот, кој го користела додека пораснала, а набргу потоа објавила дека веќе донирала 1,7 милијарди долари на 116 непрофитни организации.

Дури 586 милиони американски долари се наменети за здруженија посветени на расна правда, 399 милиони за организации кои се занимаваат со економска мобилност, 133 милиони за здруженија за родова еднаквост, 130 милиони се платени за глобален развој, 128 милиони за јавно здравје, 125 милиони за климатски промени, 72 милиони за функционална демократија, 55 милиони за организации кои промовираат емпатија, кои се борат за премостување на поделбите низ целиот свет, и 46 милиони за активисти за ЛГБТ.

Но, Скот не застанала тука – четири месеци подоцна донирала уште 5,6 милијарди долари на 384 добротворни организации во Америка – вклучувајќи голем број банки за храна и фондови за итни случаи и услуги за поддршка „за најранливите“. Таа неодамна објави нови донации, а во медиумско појавување ги нападна богатите во светот и уште еднаш суптилно го „закопа“ поранешниот сопруг Безос, обвинувајќи го за бескрупулозно трупање на богатство.

– Оваа пандемија ги уништи животите на Американците кои се бореа пред неа. Економските загуби и резултатите од здравјето се загрижувачки, жените се особено погодени од кризата и се повеќе луѓе живеат во сиромаштија, додека истовремено богатството на милијардерите значително се зголемува – предупреди Скот.

И додека нејзината великодушност е пофалена од сите, од водечките светски медиуми до обичните луѓе, озлогласениот богат Џеф Безос се најде на удар на критичарите, на кои многумина им замеруваат токму за хроничниот недостаток на истата таа дарежливост.

За разлика од неговата поранешна сопруга, која стана водечки филантроп во светот благодарение на нејзините потези, Безос падна прилично ниско во 2020 година – да се потсетиме, работниците од Амазон протестираа пред неговата вила на Менхетн барајќи подобри стандарди и безбедносни услови на работното место за време на оваа криза, пишува „News.com.au“.

Само за споредба, додека Скот плаќаше милијарди без никакво каење, Безос им подели ваучери од 10 долари на своите вработени за да добијат мисирки за Божиќ.

Секако, донациите на неговата поранешна сопруга не му се допаднаа на Безос, кој и самиот е свесен дека во очите на светот се покажал како голем скржавец. Така, „Тајмс“ објави голем напис во неделното издание со наслов: „Престанете да даваш пари, станав ужасен човек поради тебе“.

Инаку, Џеф Безос, кој беше во врска веќе некое време со поранешната ТВ водителка Лорен Санчез, во која се вљуби додека сè уште беше во брак со Скот, сепак е најбогатата личност на светот со повеќе од 185 милијарди американски долари, а на неговата нето вредност во 2020 година додал уште 70 милијарди долари.

Слични содржини