Киану Ривс доаѓа во Хрватска: Ќе настапи со својот бенд на престижен фестивал

од Stefanija Kuzmanovska

Рок бендот на Киану Ривс Dogstar се приклучува на импресивната постава на фестивалот INmusic заедно со веќе објавените имиња The National, The Smashing Pumpkins, Hozier, Viagra Boys, The Gaslight Anthem, Sleaford Mods и Paolo Nutini.

Нивниот деби албум Our Little Visionary беше издаден во 1996 година, а Dogstar дополнително ја потврди нивната важност со изведбите како почеток на многу великани од 90-тите, вклучувајќи го и Дејвид Боуви. Вториот албум Happy Ending, објавен во 2000 година, беше дочекан со ентузијазам, а на крајот од успешната турнеја, триото се раздели.

Повторното обединување на Dogstar го забрза пандемијата на коронавирус, а песните создадени во тој период станаа дел од последниот албум Somewhere Between the Power Lines and Palm Trees, објавен во ноември оваа година.

Во мај 2023 година, по повеќе од две децении, Dogstar одржа импресивен повратен концерт на фестивалот BottleRock Napa Valley каде воодушевија голема публика.

Слични содржини