Кина планира да ги ублажи мерките против коронавирусот

од Stefanija Kuzmanovska

Кинеските власти планираат да ги ублажат мерките против коронавирусот дозволувајќи им на луѓето кои се позитивни на ковид-19 да бидат во карантин дома под одредени услови, објави „Ројтерс“, цитирајќи два извора упатени во новите мерки.

Домашниот карантин нема да биде безусловен и нема да биде возможен за секого, но бремените жени, старите лица и лицата со хронични заболувања ќе бидат подобни за оваа мерка, објави „Ројтерс“.

Блиските контакти на заболените исто така ќе можат да се самоизолираат дома доколку домашната средина исполнува одредени услови, велат извори.

Слични содржини