Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Балканот ги отвори границите ние ќе почекаме, можен карантин за Задушница

Бројот на заразени со Ковид-19 вчера значително се зголеми. Регистрирани беа 89 нови случаи заразени со коронавирус од кои најголемиот дел се од Скопје-35. Висока бројка на заразени вчера имаше и во Штип, каде беа регистрирани 27 нови случаи, во Куманово 12, во Прилеп еден, во Тетово седум, во Гостивар, …

Повеќе

Може да биде воведен карантин за одредени општини: Чаир и Бутел потенцијални жаришта на Ковид-19

Деновиве продолжува порастот на нови случаи на КОВИД-19. Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани 62 нови случаја, но и двајца починати. По олабавување на мерките, укинувањето на полицискиот час и постепеното отворање на економијата, надлежните апелират граѓаните да ги почитуваат мерките на заштита како одржување дистанца од два метра, …

Повеќе

Шилегов: Полицијата треба да постапи сериозно во однос на рестриктивните мерки

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска упати апел сите граѓани при движење на јавните места да се придржуваат до препораките и протоколите од Министерството за здравство, односно да ја почитуваат социјалната дистанца и да носат маска. Прашан колку се почитува носењето маски и одржување дистанца во автобусите, Шилегов на денешната …

Повеќе

До завршувањето на времените мерки продолжува да важи породилното отсуство

Министерството за здравство информира дека согласно уредбата со законска сила донесена од Владата на Република Северна Македонија, породилното отсуство продолжува да важи до завршување на времените мерки за справување со вирусот COVID-19, со цел да се обезбеди заштита и грижа на децата. Секоја работничка на која и завршило отсуството од …

Повеќе

Бектеши: Најдоцна до петок ќе се донесе уредбата за платежните картички

Најдоцна до петок, пред завршување на вонредната состојба в сабота, ќе бидат донесени сите уредби од третиот пакет антикризни мерки. Нивното изготвување е при крај, соопшти денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. Бектеши рече дека во почетокот на наредната недела сите граѓани ќе бидат информирани како ќе добиваат државна помош. …

Повеќе

Филипче: Граѓани да ги почитуваат мерките, вирусот е уште тука да бидеме внимателни

Владата донесе одлука од денеска да престане важењето на забраната за ограничено движење, а угостителските објекти да почнат да работат од утре. За нив има прецизирани протоколи во зависност дали се затворени или имаат тераси. Од 1 јуни 2020 ќе престанат да важат заклучоците на Владата со кои различни категории …

Повеќе

МЗ со апел: Граѓаните да ги почитуваат препораките за заштита од вирусот и покрај олабавувањето на мерки

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Северна Македонија. Оваа одлука, соопштија од Министерството за здравство, е донесена врз база на детална анализа за досегашниот три месечен период откако е дијагностициран првиот случај со коронавирус во земјава. …

Повеќе

Од утре дневна кафе-шема со социјална дистанца

Низ центарот на Скопје на летните тераси се поставуваат маси и столици, согласно препораките за држење на растојание од два метри. Голем дел од угостителите меѓу масите поставуваат и паравани, за да нема контакт меѓу гостите. Од утре отвораат и угостителските објекти. Тие же можат да примат гости на отворениот …

Повеќе

По два месеца, Владата го укинува полицискиот час

Вкупниот број луѓе кај кои е потврден коронавирусот во земјава вчера надмина две илјади, односно достигна 2014 од почетокот на епидемијата. Тие се дијагностицирани во точно три месеци откако на 26 февруари кај нас беше потврден првиот позитивен на КОВИД-19. Оздравени се 1453, 116 пациенти починаа, а активни случаи има …

Повеќе

Границите ќе бидат отворени во координација со соседите, најави Спасовски

Премиерот Оливер Спасовски денеска соопшти дека во наредниот период треба да се очекува одлука за отворање на границите. – Се разговара и со соседните земји, како и со земјите од ЕУ за отворање на границите. Во наредниот период треба да се чека една таква одлука за отворање на границите, билатерални …

Повеќе