Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Димитров: Работодавачите бараат итно да се формира нова Влада и да се донесе нов сет антикризни мерки

Организацијата на работовачи бара брзо формирање на Влада, со цел да се донесат нов сет антикризни мерки. Претседателот на Организација на работодавачи, Ангел Димитров вели дека посебно на удар е текстилната индустрија. Бизнисот со шиење заштина опрема и маски стагнира, а работодавачите алармираат дека на голем број конфекции им се …

Повеќе

Д-р Стојанов: Младите мислат дека Ковид 19 му се случува на некој друг, но многумина од нив завршуваат во болница

КОВИД-19 ги напаѓа и старите и младите, и со коморбититети и без коморбидитети. Нема правило. Ова е сè уште нова инфекција за сите нас, ни треба повеќе време за да направиме релевантни статистики. Излезе дека вирусот се прилагодува и на зимско и на летно време. Сепак, оптимист сум и мислам …

Повеќе

Од почеток на епидемијата досега починаа 445 лица

Во моментов во земјава се активни 4079 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега починаа 445, а се излекуваа 5145 лица. Вкупно се регистрирани 9669 заразени лица. Досега во земјата се направени вкупно 91015 тестирања на Ковид -19. Се уште се во сила мерките за носење на …

Повеќе

Продолженото породилно отсуство трае се до завршувањето на времените мерки

Министерството за труд и социјална политика информира дека на работничките кои се на продолжено породилно отсуство, платеното отсуство им трае се додека траат времените мерки за заштита од ширење и превенција од Коронавирус COVID-19. За да се обезбеди заштита и грижа за децата, Владата на Република Северна Македонија донесе Уредба …

Повеќе

Казнети 385 лица за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 385 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

Повеќе

Казнети 422 граѓани за неносење маски

Во текот на изминатото деноноќие (9-10 јули) на територијата на Република Северна Македонија регистрирани се 422 прекршоци за неносење лична заштита на лице. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19

Повеќе

Филипче: Ќе нема враќање на рестриктивните мерки по одржувањето на изборите

Здравствените власти во Република Северна Македонија најавуваат дека ќе нема враќање на рестриктивните мерки по одржувањето на предвремените парламентарни избори закажани за 15 јули. Ова вчера го најави и министерот за здравство Венко Филипче кој рече дека кај нас нема најава дека е потребна некаква дополнителна мерка. Во своето образложение …

Повеќе

Досега вработени 1.346 лица преку мерката за субвенционирање на плати

Активните програми и мерки за вработување и во услови на криза им овозможуваат на компаниите полесно да ангажираат работници, при што над илјада работни места се поддржани само со мерката „Субвенционирање на плати“ , за која компаниите покажаа исклучителен интерес, информира Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Агенцијата за …

Повеќе

Под посебни протоколи – игротеките бараат дозвола од државата да почнат со работа

Три конкретни мерки со апел за што поскоро почнување со работа согласно посебени протоколи за заштита на вработените и посетителите, ќе соопшти денеска Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности, игротеки и останати при Сојуз на стопански комори (ССК). Компаниите од секторот се жалат дека веќе четири месеци се затворени …

Повеќе

Ангеловска: Граѓаните кои ги исполнуваат условите ќе ја добијат финансиската поддршка преку домашната платежна картичка

Над 100.000 домашни платежни картички во вредност од девет милиони евра се издадени на граѓаните, објави министерката за финансии Нина Ангеловска на својот Фејсбук профил. Таа додава дека матичните броеви од граѓаните кои поднеле приговори се испратени до институциите што извршуваат проверка дали истите ги исполнуваат условите поставени во Уредбата. …

Повеќе