Клинтон: 1:0 за Путин

од Vladimir Zorba

Растот на руското влијание во светот е благодарение на претседателот на Русија Владимир Путин, изјави поранешната државна секретарка на Соединетите Американски Држави Хилари Клинтон во интервју за ТВ „ПБС Њуз“.

„Путин и неговиот тим, кои се ангажираат во операции за влијание и тајно и јавно, сакаат да ги поткопаат демократските основи и да придобијат политички лидери на своја страна. Верувам дека Путин ја гледа својата улога токму на овој начин. Кога гледам како луѓето ги прераскажуваат руските тези што првпат ги слушнале на телевизијата „РТ“ или првпат биле изговорени од руски функционер, тоа е 1:0 за Путин“, истакна таа во интервјуто.

Клинтон додаде дека треба да се надмине идеолошкиот и партиско-демократскиот јаз и дека мнозинството конгресмени ја поддржуваат Украина.

Кон крајот на минатата недела американскиот Конгрес одобри привремен буџет, кој не вклучува финансиска поддршка за Киев.

После тоа, Претставничкиот дом на американскиот Конгрес гласаше за смена на својот претседавач, републиканецот Кевин Мекарти, кој планираше да ги исклучи средствата во износ од 300 милиони долари наменети за обука на украинската армија од одбранбениот буџет на земјата. Покрај тоа, минатата сабота, на 30 септември, истече законот за „ленд-лис“ за вооружените сили на Украина.

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека е загрижен поради можното одбивање на Конгресот да продолжи да обезбедува помош за Украина поради неодамнешните случувања поврзани со владиното финансирање.

Слични содржини