Кој ќе успее да хакира сателит на американската влада добива 50.000 долари

од Nikola Popovski

Хакери во пустината на југозападниот дел на САД испратија низа сајбер напади врз сателит на американската влада во петокот – и токму тоа сакаше да се случи Пентагон.

Владата на САД се надева дека напорот, првиот обид на хакерите да добијат контрола над сателит кој орбитира, ќе им помогне да изградат побезбедни вселенски системи и да ги идентификуваат безбедносните пропусти што Кина или другите противници би можеле да ги искористат, пишува „Политико“.

Пет тима хакери се натпреваруваат на конференцијата за сајбер безбедност „DEF CON“ во Лас Вегас, обидувајќи се да ја преземат контролата над сателитот „Space Force Moonlighter“, кој моментално орбитира околу Земјата.

Покрај обидот да се инфилтрираат и да воспостават врска со податоци со сателитот, хакерите исто така се обидуваат да ги држат непријателските тимови подалеку од нивните сопствени системи.

Сателитот орбитира околу Земјата со околу пет милји во секунда, изјавија за новинарите во петокот вработените во Воздухопловните и вселенските сили.

Победничкиот тим ќе добие 50.000 долари.

Првите поени ги освои екипата „Полска може во вселената“ во петокот. Победничкиот тим ќе биде објавен оваа недела.

Иако овој настан изгледа забавен, тој е одговор на зголемената загриженост на Америка дека нејзините непријатели ќе можат да ги хакираат нејзините одбранбени системи.

Кина развива системи за „одвраќање, експлоатација и киднапирање“ на непријателски сателити, според еден од доверливите разузнавачки извештаи објавени оваа пролет од „Фајненшл тајмс“.

Русија, исто така, ги усовршува своите можности за хакирање на сателити во Украина. Веднаш откако Кремљ ја започна својата инвазија на Украина во февруари 2022 година, се инфилтрира во сателитската мрежа на американската телекомуникациска компанија Виасат.

На хакерите им требаа околу 45 минути за да го вметнат малициозниот софтвер, кој исфрли до 45.000 модеми офлајн, се наведува во анализата на „Viasat“ и менаџментот на „NSA“, речено е на овонеделната конференција за сајбер безбедност во Вегас.

Слични содржини