Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Советник на Трамп: Кинески хакери ги напаѓаат САД во пресрет на изборите

Хакери поврзани со кинеската влада ја напаѓаат американската изборна инфраструктура пред претседателските избори закажани за есента, изјави во неделата советникот за национална безбедност на Белата куќа, Роберт О’Брајан, предупредувајќи на наводно поактивно мешање на Кинезите во американските избори. Изјавата оди чекор подалеку од изјавата издадена од Кабинетот на директорот на …

Повеќе

Руски хакери украле тајни документи од САД и Велика Британија

Тајни трговски документи на САД и Велика Британија кои протекоа пред изборите во Велика Британија во 2019 година биле украдени од сомнителни руски хакери од е-поштата на поранешниот министер за трговија Лиам Фокс, изјавија двајца неименувани извори кои се директно запознаени со проблемот. Кремљ досега не ги коментирал овие тврдења. …

Повеќе

МВР: Нападот врз серверот на ДИК бил од странство

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика достави известување до Основно Јавно Обвинителство – Скопје во кое ги образложи сите мерки и активности кои беа преземени во насока на расчистување на случајот пријавен од страна на Државната изборна комисија, соопштија од МВР. -Имено, во текот на истрагата беа обезбедени податоци …

Повеќе

Покрај падот на сајтот на ДИК и Тајм мк, вчера паднала и веб страната на МВР

Покрај падот на сајтот на Државната изборна комисија ДИК и на Тајм.мк, вчера во текот на денот во траење во неколку часа „паднал“ и сајтот на Министерството за внатрешни работи. Од МВР за МИА информираа дека Секторот за компјутерски криминал работи на откривање на причините за падот на сајтот на …

Повеќе

Хакерски напади на Министерството за здравство на САД во обид да се осуетат напорите против коронавирусот

Министерството за здравство на САД било подложно на кибер напади синоќа, а поврзано со напорите што се прават за спречување на коронавирусот, изјавија официјалани лица за „Еј-би-си“. Нападот бил во форма на ДДоС, или дистрибуиран отказ на сервис, кое се прави со испраќање на илјадници електорнски пораки од ботови а …

Повеќе

Анастасија и Ана Николиќ жртви на крадци: Морала да реагира и Цеца

Пејачките Ана Николиќ и Анастасија Ражнатовиќ во многу краток временски рок станаа жртви на сајбер-криминалци, кои нелегално објавија нивни нови песни на социјалните мрежи. Па така, публиката имаше можност да ги чуе песните од новиот албум на Ана, но и песната „Хероина“ со чиј спот малата Ражнатовиќ требаше да го …

Повеќе

Хакери открија податоци на 6,5 милиони Израелци

Поради повреда на безбедноста во апликацијата која ја користи израелската конзервативна партија, хакери открија лични податоци на речиси 6,5 милиони Израелци, изјави експертот за кибер безбедност Ноам Ротем. Апликацијата ја користи партијата Ликуд на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, а откриените податоци вклучуваат имиња, адреси, матични броеви, место на кое гласаат, …

Повеќе

Турски хакери нападнаа грчки владини сајтови

Турските хакери „Анка Неферлер “ ја презедоа одговорноста за проблемите што синоќа се појавија на неколку грчки владини сајтови, тврдејќи дека извршиле хакерски напад, јави дописничката на МИА од Атина. Хакерите преку социјалните мрежи објавија дека ги нападнале интернет-страниците на грчкиот Парламент, на Министерството за надворешни работи, на Националната разузнавачка …

Повеќе

Сведоштво на двајца „бели“ хакери, кои станале милионери

Не секој хакер е криминалец. Многу компании ангажираат „бели“ хакери да бараат слабости во нивните системи. За возврат, хакерите добиваат добри пари. „Бизнис Инсајдер“ се среќава со двајца млади „бели’ хакери. Тие станале милионери благодарение на потрагата по грешки. Сантијаго Лопез има 19 години. Тој живее со своите родители во …

Повеќе

Хакери нападнаа илјадници компјутери за да генерираат крипто-валути

Илјадници интернет сајтови во светот беа заразени со малициозен софтвер кој ја користи моќта на компјутерите за да создава крипто-валути. Ова е тип „дискретно“ хакирање, што се шири брзо, предупредуваат експертите за компјутерска безбедност. Еден од најголемите напади од овој вид, кои погодија владини интернет страници, беше откриена овој викенд …

Повеќе