Колку е опасна делта-варијантата на коронавирус?

од Nikola Popovski

Делта варијантата е многу позаразна. Главоболка, течење на носот и воспаление: симптомите се делта варијанти кои се разликуваат од другите мутации. Што се знае досега?

Делта варијантата на коронавирус е многу позаразна отколку мутациите што се шират досега – исто така од алфа-тип: според анализата на британската здравствена служба (PHE), се проценува дека ризикот од инфицирање на членови на домаќинството е 60% поголем. Ова го зголемува ризикот за луѓето кои биле вакцинирани само еднаш против коронавирус. Лабораториските тестови покажуваат дека овие вируси побрзо се размножуваат во организмот.

Она што е важно да се знае за претстојните летни недели: сезонската варијанта на делта е многу поизразена отколку што првично се сметаше, изјави за РББ, германскиот политичар од СПД кој се занимава со здравство, Карл Лаутербах, повикувајќи се на истражување од Универзитетот Оксфорд. Ова значи дека ризикот од инфекција е многу помал во текот на летото.

Кои се симптомите на делтата варијанта?

Делта варијантата исто така се смета за ризична бидејќи очигледно предизвикува нешто поинакви симптоми од претходно познатите варијанти на коронавирусот. Погодените луѓе се жалат на главоболка, течење на носот и болка во грлото. Температурата е присутна и во оваа варијанта, но не и губење на сетилото за мирис и вкус, беше посочено во извештаите на заразените лица преку британската апликација за следење на симптомите на корона. Тоа значи дека Ковид-19 се манифестира повеќе како настинка кај помладата популација, рече Тим Спектор од лондонскиот Кинг колеџ, кој ги анализираше резултатите од студијата.

Колку брзо се шири?

Делта варијантата се шири многу брзо. Ова е покажано во Велика Британија, каде околу 58 проценти од возрасните веќе примиле две дози вакцини потребни за целосна заштита. „Во моментов, има зголемување од околу 50 проценти секоја недела“, рече Сандра Циесек. „Секако, тоа е сигнал за предупредување“, објаснува шефот на Институтот за медицинска вирусологија при Универзитетската болница во Франкфурт на Мајна.

Седумдневната инциденца во Велика Британија, која падна под 20 на почетокот на мај, сега повторно се искачи на над 70 нови инфекции на 100.000 жители во рок од седум дена. Затоа премиерот Борис Џонсон за четири недели го одложи укинувањето на сите мерки против ширењето на коронавирусот во Англија, планирани за 21 јуни.

Колку заштитува вакцинацијата од делта-мутациите?

Според анализата на податоците од британскиот PHE, луѓето кои се целосно вакцинирани со Фајзер или АстраЗенека се многу добро заштитени од тешкиот проток на болеста. Ефикасноста, како што беше истакнато, е приближно висока како кај алфа варијантата. Ризикот од хоспитализација е намален за повеќе од 90 проценти – во споредба со луѓето кои не биле вакцинирани.

Оние кои примиле само една доза на вакцина биле значително помалку заштитени. Особено со вакцината АстраЗенека, која инаку добро штити, по првата вакцинација, како што покажа анализата, ефектот на заштита беше забележително помал.

Слични содржини