Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Косово денес добива нова влада

Косово денес добива нова влада

Нова влада ќе биде избрана на седницата на косовското Собрание в среда, по целосната одлука на косовскиот Уставен суд да го прогласи указот на косовскиот претседател Хашим Тачи за назначување на Авдалах Хоти од Демократската лига на Косово за премиер во склад со Уставот на Косово.

Шефот на парламентарната група на Демократскиот сојуз на Косово, Арбен Гаши, откако доставил барање до Претседателството на Косово да свика собраниска седница, изјавил дека неговата партија обезбедила гласови за формирање на нова влада и дека седницата треба да се одржи на 3 јуни.

Хоти во вторникот го претстави списокот со имиња на министри од неговата партија во новата влада.

Според „Коха Диторе“, Дритан Селманај е номиниран за вицепремиер, Агим Велиу за министер за внатрешни работи, Арбан Абраши за министер за инфраструктура, Антон Чуни за министер за одбрана, Валона Думоши за министер за култура, млади и спорт, Арманд Земај за министер за здравство. Хикмете Бајрами за министер за финансии и Бесијан Мустафа за министер за земјоделство.

Тачи: Демократијата созреа

Во изјава за медиумите, Тачи изјавил  дека добил целосна одлука од косовскиот Уставен суд, отворајќи го патот за формирање на нова влада.

Тој оцени дека Косово „нема луксуз“ да дозволи вакуум без влада и повика на формирање на нова што е можно поскоро.

„Потврдено е дека демократијата созрева во Косово и дека независните институции работат успешно. Сега е отворен патот за формирање на нова косовска влада“, рече Тачи.

Уставниот суд на Косово објави на 28 мај едногласно донесе одлука дека указот на Претседателот на Косово за именување на Хоти од второ рангираната партија, Демократската алијанса на Косово, за мандатар за составување на новата влада во согласност со Уставот.

Тачи ја поздрави одлуката и ги повика сите институции и политички партии да ја спроведат.

Премиерот на Косово во техничкиот мандат и лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, ја оцени одлуката на Уставниот суд на Косово како неправедна и неприфатлива.

loading...