Крај на една ера: Америка има нов претседател, но како историјата ќе го памети Трамп?

од Берта Китинска

Америка доби нов претседател. Станува збор за демократот Џо Бајден кој го наследи Доналд Трамп, кој влезе во историјата како првиот американски лидер кој беше повлечен двапати. Многу историчари веруваат дека постојат бројни причини зошто Трамп ќе остане запаметен во историјата.

Од потсетувањето, преку надворешната политика, до невидениот хаос во Капитол во последните денови од неговото владеење, Трамп ќе остане запаметен како потполно различен од неговите претходници. Ова се некои од мислењата на историчарите за тоа како историјата ќе го памети Трамп, пишува Би-Би-Си.

„Неговата врска со десницата“

Метју Континети е член на Американскиот институт за претпријатија и се фокусира на развојот на Републиканската партија и Американското конзервативно движење. Тој вели дека Трамп сигурно ќе остане запаметен како првиот претседател кој ќе биде отповикан двапати, пишува Би-Би-Си. Тој вели дека историчарите ќе се фокусираат на поврзаноста на Трамп со десницата, неговото справување со смртоносниот протест во Шарлотсвил во 2017 година, подемот на насилниот десен екстремизам за време на неговиот мандат и ширењето на теории на заговор што тој ги охрабри. Тој исто така вели дека пред пандемијата, претседателот го водеше економскиот бум, го пренасочи американското мислење за Кина, ги отстрани лидерите на терористите од бојното поле, ја обнови вселенската програма, обезбеди конзервативно мнозинство во Врховниот суд на САД и ја одобри операцијата „Брзина на искривување“ за да забележи брза вакцина. коронавирус.

„Предавање на глобалното лидерство“

Лора Белмонте е професор по историја на колеџот за либерални уметности и социјални науки во Вирџинија. Таа е специјалист за надворешни односи и автор на книга за културна дипломатија. На прашањето кое е клучното наследство на Трамп, таа вели дека тоа е негов обид да го предаде глобалното лидерство и да го замени со менталитет сличен на тврдина, свртен навнатре.

– Мислам дека не му успеа, но прашањето е колку е длабока штетата врз американскиот меѓународен углед и тоа останува да се види – наведува таа. Како еден од клучните моменти, таа ја издвојува конференцијата со рускиот претседател Владимир Путин во 2018 година во Хелсинки, каде што застана на страната на Путин за американското разузнавање во врска со руското мешање во изборите.

Исто така, постои повлекување на САД од Парискиот климатски договор, иранскиот нуклеарен договор. Таа ги издвојува и аплаузите кон турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, бразилскиот претседател Јаир Болсонар и средбата со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун. Таа исто така споменува извлекување на САД од вистинска наметлива улога во промовирање на човековите права низ целиот свет и промена на содржината на годишните извештаи за човекови права од Стејт департментот, кои не вклучуваат многу теми, како што е ЛГБТ еднаквоста, на пример. „Ставање демократија на тест“ Кетрин Брунел е исто така професор по историја на Универзитетот Пурдју и тврди дека Трамп, неговите републикански сојузници и конзервативните медиуми ја ставаат американската демократија во невиден тест. Таа вели дека она што се случи на 6 јануари е кулминација кога Трамп ширеше дезинформации за рок од  четири години. Како што Ватергејт доминираше во историските толкувања на наследството на Ричард Никсон, така и овој конкретен постизборен момент ќе биде во првите редови на историските проценки за Трамп. Таа верува дека Трамп ја искористи моќта на социјалните медиуми и ги замагли границите меѓу забавата и политиката на начини што му овозможија да ги заобиколи критичарите и да се поврзе директно со неговите приврзаници.

loading...

Слични содржини