Курти ја обвини Србија за распоредување противвоздушни системи и истовремено реорганизирање на групата Радојчиќ

од Vladimir Zorba

Косовскиот премиер Албин Курти вечерва изјави дека Србија распоредила противвоздушни системи во близина на административната линија со Косово, предупредувајќи дека во исто време „се одвива паравоена реорганизација на (поранешниот потпретседател на Српската листа) Милан Радојчиќ. Рашка.

Тој ги обвини српските власти дека сето тоа го прават „со нивни инструкции и поддршка“.

Курти на Фејсбук напиша дека на 10 ноември Радојчиќ се сретнал со 40 српски политичари, од кои, според него, било побарано да се мобилизираат за да гласаат за Српската напредна партија (СНС).

„Имаше барање за мобилизација за гласање за партијата-држава во Србија, СНС, на изборите на 17 декември. Со нив се условуваат оние кои се на платен список, а на другите им е понудена работа на три и шест месеци“, напиша тој.

Тој рече дека по „терористичкиот напад“ на северот на Косово на 24 септември, Милан Радоичиќ „во рок од еден ден е ослободен за да продолжи со своите паравоени и терористички активности во служба на државната политика на Србија кон Косово“.

Косовскиот премиер побара од КФОР, ЕУЛЕКС и Европската унија да излезат со јавен извештај дека „актот на агресија, криминал и тероризам и се припишува на Србија и да ја осудат реорганизацијата на групата на Радојчиќ“.

„Дури и по меѓународниот притисок, Србија сè уште не ги повлече сите војници и артилерија од територијата на Косово. Продолжува да ја загрозува безбедноста на Република Косово со распоредените оперативни бази на вооружените сили на Србија долж границата со нашата земја. Покрај тоа, Србија распореди противвоздушни системи во близина на границата со Косово“, напиша Курти.

Според неговото мислење, „опасноста од Русија и Србија за регионалната стабилност, мир и безбедност станува сè поочигледна“.

„Русија има за цел да запали кризен оган во дворот на ЕУ, да го дефокусира НАТО, додека Србија ги исполнува своите територијални амбиции кон соседите според проектот „Српски свет“, на (Александар) Вулин и (Александар) Вучиќ“, нагласи Курти на Фејсбук.

Слични содржини