Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Лувр ги отворa своите врати за посетителите во понеделник

Лувр ги отворa своите врати за посетителите во понеделник

Најпосетуваниот музеј во светот, Лувр во Париз, ги отвора вратите во понеделник, но со одредени ограничувања поради коронавирусот, а одредени делови од комплексот сепак ќе останат затворени за посетителите.

Лувр беше затворен на 13 март, што му донесе на музејот досега повеќе од 40 милиони евра загуби, потврди директорот Жан-Лук Мартинез.

„Во најдобар случај, ќе имаме од 20 до 30 проценти од посетителите во однос на бројот што го имавме минатото лето – а тоа се околу 4.000 до 10.000 посетители на ден“, забележува режисерот.

Посетителите, секако, ќе мораат да носат маски, а во музејот нема да има вообичаени „грицки“ и нема да може да се остава облека при влез, пишува Франс 24.

Ќе бидат обележани патеки за туристите да одат, како и места за застанување пред Мона Лиза каде посетителите претпочитаат да бидат фотографирани, се со цел да се обезбеди безбедно растојание.

За време на забраната за движење и изолација, Лувр го зголеми присуството на социјалните мрежи, а наводно бил најпосетуваниот музеј во светот кога повеќе од четири милиони луѓе го следеле на Инстаграм.

loading...