Меркел останува на власт до Божиќ?

од Vladimir Zorba

По парламентарните избори, Ангела Меркел е само „комесарски“ на функцијата канцелар. Со цел државата да остане способна да функционира, старата влада е на должност додека не се формира нова. Нема временско ограничување за оваа фаза.

Теоретски, Ангела Меркел може да биде на должност до Божиќ. По 17 декември 2021 година, таа ќе го сруши рекордот на Хелмут Кол за времето поминато како премиер. Тој беше на тоа место 5.869 дена.

По изборите, Меркел може да донесе важни одлуки, бидејќи законот и дозволува да владее како ништо да не се случило. Ова вклучува кадровска политика.

За разлика од неа, министрите се во „технички мандат“. Теоретски би можела да ги отпушти и да ги замени, за да избере со кого ќе владее.

Сите рокови утврдени за функцијата канцелар мора да продолжат да се почитуваат. Бидејќи новата влада најверојатно нема да биде формирана до крајот на октомври, Ангела Меркел најверојатно ќе отпатува во Рим, на состанок на 20 -те најиндустриски најразвиени земји во светот. Таму ќе ги израдува своите „стари познаници“ меѓу шефовите на држави и влади.

Канцеларката која се збогува со својата должност не смее да ги носи дома подароците што ги добила за време на нејзината должност. Таканаречениот „министерски закон“ го забранува ова. Подароците беа дадени на канцеларката, а не на приватно лице. Подароците се евидентираат како државна сопственост.

Исто како бирото, столот и уметничките дела во канцеларијата. Ангела Меркел нема да биде „избркана“ од нејзината канцеларија по изборите, таа ќе може да продолжи да ја користи.

Уставните судии сметаат дека стариот парламент најверојатно нема да донесе големи одлуки во тие 30 дена. Штом Федералната изборна комисија ги потврди имињата на сите новоизбрани пратеници, собранието на места според новиот распоред започнува во пленарната сала. Кога пратениците на Алтернатива за Германија беа избрани за прв пат пред четири години, никој не сакаше да седне во нивна близина, што предизвика одложување на поставувањето нов распоред за седење.

Бидејќи нема рок за формирање влада – тој процес трае онолку колку што трае. Нема крајни рокови. Бидејќи претставниците на партиите го знаат тоа, тие преговараат детално, за секоја ситница што го одредува односот на моќта. Тоа се партиски цели, кадровски решенија за министерските позиции и „коалициски договор“.

Кандидатот на партијата што доби најголем број гласови започнува преговори за коалиција. Тој е слободен да ги избере партиите со кои сака да формира парламентарно мнозинство и влада. Потребно е апсолутно мнозинство гласови, за разлика од правилата во САД и Велика Британија. Ретко една партија може да освои апсолутно мнозинство, затоа партнерски партии се неопходни. Пред четири години, германските граѓани чекаа особено долго да се формира влада.

Преговорите за коалицијата може дополнително да се продолжат бидејќи партиите можат да побараат согласност од мнозинството членови, односно делегати на партиските конгреси, за да се приклучат на коалицијата.

Пред четири години се водеа преговори помеѓу демохристијаните (ЦДУ) и Зелените. Потоа либералите ги напуштија разговорите бидејќи мислеа дека демохристијаните направија премногу отстапки за Зелените.

Остана можноста конзервативните демохристијани да разговараат со нивниот поранешен коалициски партнер – социјалдемократите. Тие не беа воодушевени од можноста уште еднаш да бидат послаб партнер на доминантните демохристијани. Само кога делегатите на социјалдемократите на партискиот конгрес, по жестока дебата, го одобрија почетокот на разговорите, работите трнаа. Конечно, конгресот на партијата мораше да го одобри резултатот од преговорите.

Претседателот на Германија е највисоката политичка функција во земјата. По проверката на можните мнозинства во новиот Бундестаг, тој предлага едно лице за позицијата иден канцелар, бидејќи според неговата проценка, има најголеми шанси да формира мнозинство што ќе ја избере. Предвидени се максимално три круга парламентарни избори.

Оние кандидати од другите партии за функцијата канцелар кои не успеаја да соберат најмногу гласови, обично добиваат место во коалициската влада или се шефови на опозициските парламентарни клубови.

За Армин Лашет, кандидат на демохристијаните, постојат пречки во овој случај, бидејќи тој не е пратеник во Бундестагот. Либералот Кристијан Линднер, како и кандидатката на Зелените, Анелена Бербок, досега беа пратеници. Досега социјалдемократот Олаф Шолц беше заменик -канцелар и еден од клучните политичари на владејачката коалиција.

Слични содржини