Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Мерки за спас на економијата: Секој да добие дополнителен одмор

Мерки за спас на економијата: Секој да добие дополнителен одмор

Владата на Нов Зеланд размислува да воведе дополнителен одмор за да го засили домашниот туризам.

Премиерката Џасинда Ардерн изјави дека тоа е една идеја која потенцијално би можела да и помогне на економијата на земјата.
Туризмот е главниот сектор на Нов Зеланд, а во земјата странските туристи заради пандемијата со коронавирусот моментно не доаѓаат, па целата индустрија е во тешка состојба.

-Мојата порака до граѓаните е да дојдат и да го истражат сосптвениот двор, да се запознаат со културата и гостопримството на Маорите, рече Ардерн.

Нов Зеланд во последните неколку седмици ги ублажи рестриктивните мерки.

Владата која воведе еден од најсилните карантини на светот, соопшти дека вирусот е елиминира во земјата.

loading...