Меркур влезе во Јарец, внимавајте повеќе на тоа што зборувате

од Vladimir Zorba

Бидејќи планетата на комуникацијата Меркур на 1-ви декември влезе во строгиот и упорен знак Јарец, ќе мора да внимавате повеќе на она што го кажувате, особено во професионалната сфера. Доколку водите деловни преговори, покажете дека сте сериозни, фокусирани на темата и плановите. Ве советуваме во наредните недели да понудите конкретни предлози и решенија, бидејќи шеговитите забелешки и неформалниот начин на комуникација нема да ви ги донесат посакуваните резултати. Потрудете се да направите јасен план за обврските и држете се до него.

Венера, планетата на љубовта, малите задоволства и убавината, во понеделник на 4 декември влегува во знакот Скорпија. Во овој период снаодливоста ќе биде клучна за создавање поволни можности за заработка и позитивни случувања на љубовен план.

Зауздајте ја љубомората и алчноста, бидејќи во овој случај работите кои би можеле да имаат среќен исход би тргнале во погрешна насока. За среќа, Венера веќе на 5 декември ќе се најде во поволна врска со Сатурн во Риби, што ќе ви помогне да ја смирите вашата склоност кон избрзани реакции, да договорите профитабилни зделки, да постигнете страсна романса и пријатно да ги изненадите оние околу вас со вашите избори.

Млад човек во Стрелец на 12 декември ќе има одлична можност да си постави цели кои сака да ги постигне во 2024 година, особено кога станува збор за образованието, работата на себе и проектите поврзани со странство. Спротивно на тоа, полната Месечина во Рак на 26 декември ќе ве поттикне повеќе да се грижите за себе, семејството и домот и да научите да ја следите вашата интуиција, што ќе ви биде од голема помош при донесување важни одлуки.

Ден по младата месечина во Стрелец, 13 декември, Меркур за последен пат оваа година ќе оди во ретроградна насока. До 1 јануари ќе има повеќе одложувања, доцнења и неочекувани околности кои ќе ви ги збунат плановите. Работниците вработени во транспортот, туризмот, медиумите и дипломатијата може да претрпат потешкотии во сообраќајот и односите со странски деловни партнери. На студентите им препорачуваме да бидат дисциплинирани за време на ретроградната состојба на Меркур и редовно да го загреваат столчето, наместо да се забавуваат со пријателите до раните утрински часови и да се препуштат на адвентното расположение.

Слични содржини