Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Доаѓа ретрограден Меркур: Еве што ќе ви донесе!

Почнувајќи од 14 февруари па до 10 март, започнува астролошкиот феномен познат како ретрограден Меркур, кој носи бура во нашите животи. Ова е прв ретрограден Меркур за 2020 година. Многу врски ќе имаат криза поради лошата комуникација и неразбирањето, па може да се каже дека тој период ќе биде тест …

Повеќе

Снимки од „транзитот на Меркур“

Жителите на Земјата деновиве имаа можност да видат ретка прироодна појава. Планетата Меркур се најде во линија меѓу Сонцето и Земјата – феномен наречен „транзит на Меркур“. Нашата најблиска планета како црна точка мина преку сончевиот диск и тоа можеше да се набљудува онаму каде што времето беше ведро. Претпоследниот …

Повеќе

Ретроградниот Меркур позитивно влијае врз овие 4 хороскопски знаци

Во астрологијата, периодот кога Меркур е ретрограден е познат најчесто во негативен контекст, но тоа не мора секогаш да е така. На 20 ноември завршува овој период, а од денес па дотогаш, четири хороскопски знаци всушност, ќе имаат доста поволности за позитивни промени. Еве за кого се работи: Овен Овните …

Повеќе

Што е тоа „ретрограден Меркур“ и зошто толку ги збунува астролозите?

Од 31 октомври до 20 ноември оваа година повторно Меркур ќе биде ретрограден, а ваквите периоди многу често носат „неволји“ во животите на луѓето. Или пак, барем така објаснува астрологијата. Но, што всушност се крие зад овој феномен? Постои ли некакво научно објаснување? Оние кои следат астрологија често се среќаваат …

Повеќе