„Металика“ го објави датумот на издавање на новиот албум и најави серија концерти (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Групата Металика објави дека нивниот 12-ти студиски албум ќе биде достапен од 14 април 2023 година преку сопствениот Blackened Recordings и ќе биде насловен „72 Seasons“.

Овој албум го продуцираше Грег Фиделман заедно со основачите на бендот Џејмс Хетфилд и Ларс Улрих, а ќе содржи 12 песни кои вкупно ќе траат повеќе од 77 минути, пишува „Варајети“.

Ова ќе биде нивниот прв албум по „Hardwired…To Self-Destruct“ од 2016 година.

Бендот на својот официјален канал ја објави и песната „Luk Æterna“, која ќе се најде на нивниот нов албум, а која многу потсетува на песните кои ги снимиле на почетокот на кариерата. Покрај тоа, тие најавија и серија концерти во 2023 и 2024 година.

Настапи ќе се одржат во САД, Канада, Мексико, Амстердам, Хамбург, Копенхаген, Мадрид, Хелсинки, Варшава, Гетеборг, Минхен и Париз.

Ова е листата на песни кои ќе се најдат на албумот „72 Seasons“:

2 Seasons

Shadows Follow

Screaming Suicide

Sleepwalk My Life Away

You Must Burn!

Lux Æterna

Crown of Barbed Wire

Chasing Light

If Darkness Had a Son

Too Far Gone?

Room of Mirrors

Inamorata

Слични содржини