Москва: Не одлучува само една држава за повлекување на КФОР

од Vladimir Zorba

Коментирајќи ја можноста КФОР да го напушти Косово, за што претходно зборуваше српскиот претседател Александар Вучиќ, портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова рече дека не само една држава одлучува за повлекување на КФОР од Косово, туку дека тоа може да биде само колективна одлука.

Вучиќ изјави дека една од големите сили ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово и оцени дека тоа ќе биде катастрофа за сите.

Марија Захарова посочи дека постојат одредени структури кои даваат полномошно и испраќаат мисии во регионите, додавајќи дека тоа не се случува спонтано.

„Во рамките на овие структури, се дискутира за механизмите, се носат одлуки, тоа не е одлука на една држава, туку се носи колективно, во согласност со меѓународното право. Во тие рамки, овие прашања треба да се дискутираат“, рече Захарова на прес конференција, цитирана од Спутник.

Захарова се осврна и на неодамнешната посета на министерот за надворешни работи на Хрватска, Гордан Грлиќ Радман на Приштина и неговата изјава дека Хрватска има намера да отвори воена база на Косово.

„Не ни се познати плановите на хрватската страна за отворање воена база. Што се однесува до странското воено присуство во покраината, според Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, само КФОР ја извршува таа функција“, рече Захарова.

Говорејќи за честите напади врз српските цркви на Косово и Метохија, Захарова посочи дека „меѓународните мисии во Космет“ се должни да преземат мерки за да се осигури безбедноста на верските објекти и верниците. И Русија го поттикнува тоа “.

Таа остро го осуди насилството, како што рече, врз радикалните Албанци, кое трае со години, а чија цел се Србите и православните светци.

„Ова најдобро ја покажува неодржливоста на квази-државноста на Косово и докажува дека овој регион е претворен во криминална црна дупка на картата на Европа“, заклучи портпаролката на рускиот МСП.

Слични содржини