На 99-годишна возраст почина десната рака на Ворен Бафет

од Stefanija Kuzmanovska

Милијардерот Чарли Мангер, кој го стекна своето богатство уште пред да стане десна рака на Ворен Бафет во Беркшир Хатавеј, почина на 99-годишна возраст.

Мангер почина во вторникот, се вели во соопштението објавено од Беркшир Хатавеј, пишува CNBC.

Тој почина во болница во Калифорнија.

Ќе наполнеше 100 години на Нова година.

Кога станува збор за кариерата на Чарли Мангер, пред партнерството со Бафет работел како адвокат.

Патем, неговиот ран живот направи драматичен пресврт кога го напушти колеџот во 1943 година за да се приклучи на американската армија во Втората светска војна.

Иако немал факултетска диплома, решителноста на Мангер го навела да стане офицер и да се обучи како метеоролог, а потоа да се пресели во Алјаска. Неговиот пат понатаму вклучуваше полагање постдипломски курсеви, што на крајот доведе до негов прием на Правниот факултет на Харвард.

Кариерата ја започнал во адвокатската канцеларија „Wright & Garrett“ каде заработувал 3.300 долари годишно.

Во 1953 година, на 29-годишна возраст, животот на Мангер доби нов пресврт.

Неговиот осумгодишен брак заврши со развод, значителна социјална стигма во тоа време и прва од многуте пречки со кои се соочи Американецот. Разводот го остави во тешка финансиска ситуација, а неговата сопруга го добила најголемиот дел од нивниот имот, вклучувајќи го и нивниот дом, пишува Yahoo.

Една година по разводот, милијардерот се соочи со катастрофален удар кога на неговиот 8-годишен син Теди му беше дијагностицирана леукемија. Во ерата на живеење без медицинско осигурување и ефективни третмани за болеста, Мангер ги сноси медицинските трошоци додека се справуваше со емоционалните превирања од болеста на неговиот син.

Овој борец и искусен бизнисмен на 52 години добил катаракта, а неуспешната операција го оставила слеп на едното око. И покрај болката и губењето на видот, неговиот неукротим дух повторно преовладуваше. Научи Брајово писмо, покажувајќи ја својата решителност да се приспособи и да учи, без разлика на околностите.

Како што забележуваме, патувањето на Мангер, обележано со лични трагедии и професионални неуспеси, му пркоси на вообичаениот наратив за мазен и нагорен пат до успехот.

Неговата способност да ги издржи сите овие неволји и да ги трансформира во искуства е моќен потсетник за сите за тоа колку една личност може да биде силна и издржлива. Неговиот пристап кон прифаќање на неуспехот како нормален дел од животот и учење од него, наместо да се „заглави“, е пример за неговиот прагматичен и издржлив начин на размислување.

Според Форбс 2022 година, Чарли Мангер има нето богатство од 2,3 милијарди долари и можеме да научиме многу од искусниот бизнисмен – не само за бизнисот, туку и за животот.

Слични содржини