Најбогатите луѓе во светот станаа „потешки“ за 845 милијарди долари за време на пандемијата

од Vladimir Zorba

Џеф Безос, Бил Гејтс, Марк Закерберг и други американски милијардери забележаа вртоглав раст на нивното богатство во последните шест месеци.

Во исто време, милиони Американци сега заработуваат помалку отколку пред да започне кризата, покажуваат резултатите од новата студија.

Последниот извештај на Институтот за политички студии за нееднаквостите во богатството покажа дека вкупно 643 најбогати Американци „собрале“ неверојатни 845 милијарди долари помеѓу 18 март и 15 септември, а со тоа и нивното вкупно богатство се зголемило за 29 проценти.

Студијата покажа дека овој раст го зголеми богатството на најбогатите Американци од 2,95 трилиони на 3,8 трилиони долари. На списокот на луѓе кои заработуваат најмногу се наоѓаат сопственикот на Тесла, Елон Маск, сопственикот на Оракл, Лари Елисон и поранешниот градоначалник на Њујорк, Мајкл Блумберг. Студијата се базира на податоци за индивидуално богатство, следени од „Форбс“.

Дури и Колинс, директор на програмата за истражување на нееднаквоста на Институтот за политички истражувања, кој е исто така коавтор на извештајот, рече дека е шокиран од овие податоци, додавајќи дека ковид-кризата ја влошува веќе постоечката нееднаквост во Америка.

„Мислев дека можеби шест месеци откако започна пандемијата, работите ќе дојдат на свое место – дека сите ќе бидат засегнати“, изјави Колинс за „Си-Ен-Ен Бизнис“.

– Разликата е остра меѓу профитот остварен од милијардерите и економската мизерија што постои низ нашата земја. Тоа ја драматизира нееднаквата жртва и профитерскиот елемент на акумулацијата на богатството на врвот.

Колинс исто така нагласи дека ковид-економијата има остри спротивни ефекти врз просечниот американски работник.

Пандемијата доведе до најголема криза на невработеност од Големата депресија, со стапка на невработеност од 14,7 проценти во април и пад на 8,4 проценти во август. Во Соединетите Американски држави се изгубени 11,5 милиони работни места од почетокот на февруари. Невработеноста е дури четири пати поголема отколку пред пандемијата.

Многу „скокови“ на богатството се поврзани со скок на вредноста на компаниите.

Акциите на Амазон се зголемија за повеќе од 60 проценти оваа година. Како резултат, богатството на Безос порасна за 55,2 милијарди од 8 февруари и сега тој е со богатство од 200 милијарди долари, најбогатата личност во светот.

Вкупното богатство на Алис, Џим и Роб Волтон, чие семејство го основаше „Волмарт“, од февруари порасна за повеќе од 60 милијарди, бидејќи профитот на овој малопродажен гигант скокна на скоро 80 ​​проценти на годишно ниво, 6,4 милијарди во вториот квартал на 2020 година.

Богатството на ко-основачот на Гугл порасна за повеќе од 18 милијарди долари од февруари, додека богатството на Маск порасна за дури 70 милијарди долари во истиот период, со што стана трета најбогата личност во светот.

Споредувајќи ја корона-кризата со Големата депресија, Колинс истакнува дека е изненаден што нееднаквиот економски товар се на товар на сиромашните и средната класа, во споредба со богатите. Тој исто така рече дека Конгресот мора да го „поправи расипаното“, односно она што води до фактот дека целиот товар паѓа на работничката класа, наместо на богатите. Во спротивно, вели тој, сегашната концентрација на богатство ќе ја промени Америка на ужасен и непоправлив начин.

– Неколку луѓе ќе имаат крајна моќ да ја кројат економијата, политиката и медиумите. Никој од нас не сака да живее во такво општество, каде што вашата главна улица веќе нема 100 продавници, туку само магацини на Амазон“, рече Колинс.

Слични содржини