НАТО: На самитот во Вашингтон Украина ќе биде еден од приоритетите

од Vladimir Zorba

Украина ќе биде еден од приоритетите на следниот самит на лидерите на НАТО што ќе се одржи во Вашингтон во јули 2024 година, најави заменик-генералниот секретар на НАТО Мирчеа Јоан за време на состанокот на Воениот комитет на блокот во седиштето на НАТО во Брисел.

„На овогодинешниот самит во Вашингтон ќе одиме понатаму. Ќе направиме се што е потребно за безбедноста на нашиот народ, нашите земји и меѓународниот систем заснован на правила“, рече Џоана.

Според заменикот генерален секретар на Алијансата, на самитот ќе се разговара за зајакнување на колективната одбрана, особено противвоздушната и противракетната одбрана, а еден од приоритетите ќе биде поддршката за Украина, се наведува во соопштението објавено на веб-страницата на Алијансата.

Слични содржини