Навални ставен во самица по петти пат од средината на август

од Nikola Popovski

Затворениот руски опозициски политичар Алексеј Навални е ставен во самица по петти пат од средината на август поради, како што вели, политички мотивирани причини, јавува Радио Слободна Европа.

Секретарката на Навални, Кира Јармиш, на 23 септември на Телеграм напиша дека критичарот на Кремљ бил вратен во самица на 12 дена, еден ден откако веќе поминал 15 дена во самица.

Во меѓувреме, на неговиот Твитер профил се појави видео на кое се гледа како Навални зборува на судско рочиште на неодреден датум преку видео врска.

Во видеото тој вели дека одлуката да го врати во затворската ќелија била политички мотивирана поради неговите неодамнешни изјави во кои ја критикува одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да започне делумна воена мобилизација за војната во Украина.

„За да се спротивставам на идејата да се испратат стотици илјади наши луѓе да убиваат други невини луѓе за ништо, ќе одам во самица 12 дена или повеќе ако е потребно“, рече Навални во изјавата.

Неколку часа откако Путин најави делумна воена мобилизација поради неодамнешните руски воени загуби во Украина, Навални издаде изјава на 21 септември во која го осуди потегот и го обвини Путин дека испратил повеќе Руси на смрт поради неуспешната војна, за која некои извештаи велат говорат за убиени десетици илјади Руси.

Навални беше уапсен во јануари 2021 година, откако се врати во Москва од Германија, каде што се лекуваше од нападот со сибирски нервен агенс во 2020 година со супстанца што европските лаборатории ја дефинираа како нервен агенс од советски тип.

Навални го обвини Путин за нападот со отров, што Кремљ го негираше.

Потоа беше осуден на две и пол години затвор за прекршување на условите од претходната условна казна додека се опоравувал во странство.

Во март, Навални беше осуден во посебен случај на девет години затвор под обвинение за проневера и непочитување на судот, кои тој и неговите поддржувачи постојано ги отфрлаа како политички мотивирани.

 

Слични содржини