Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Немирите во Белорусија не престануваат: Судири во Минск и Брест (ВИДЕО)

Немирите во Белорусија не престануваат: Судири во Минск и Брест (ВИДЕО)

Судирите меѓу демонстрантите и полицијата продолжуваат во Минск и другите градови во Белорусија. Демонстрантите денеска се собраа повторно да изразат незадоволство од резултатите од претседателските избори, на кои Лукашенко оствари убедлива победа.

На снимките од Брест се гледаат демонстрантите кои ја напаѓаат полицијата, додека тие реагираа со палки. Во моментов не се користи солзавец.

Тензиите растат во Минск, при што демонстрантите се судрија со полицијата, обидувајќи се да ги истераат од центарот на градот.

Немирите во земјата започнаа, практично веднаш по објавувањето на првите резултати од претседателските избори, на кои Александар Лукашенко повторно победи со 80,08% од гласовите.

Непријавените масовни протести започнаа во многу белоруски градови.

Демонстрантите поставија барикади изработени од контејнери за ѓубре во центарот на Минск. Полицијата употреби солзавец, водени топови и блескави гранати против нив и ги истурка од центарот на градот.

loading...