Актуелно
Почетна / Анализи / Размисли / Невообичаени мерки што некои земји ги преземаат против КОВИД-19

Невообичаени мерки што некои земји ги преземаат против КОВИД-19

Земјите ширум светот преземаат невидени чекори за да го спречат ширењето на коронавирусот, од крајности, преку смиреност, до креативност.


Еве некои од необичните мерки што ги преземаат земјите за борба против КОВИД-19.

Панама

Централноамериканската земја, која има скоро 1.000 потврдени случаи, најави строг карантин, кој предвидува поделба на луѓето по пол во обид да се запре ширењето на коронавирусот.

Од среда, мажите и жените можат да ги напуштат своите домови само два часа на ден, но во различни денови. Никој нема да може да излегува надвор во недела.

„Овој апсолутен карантин не е ништо друго освен да ви го спаси животот“, рече министерот за безбедност Хуан Пино на прес-конференција.

Колумбија

Во некои градови во Колумбија, луѓето се пуштаат надвор врз основа на последниот број на нивниот матичен број.

На пример, лицата со лична карта кои завршуваат на 0, 7 или 4 можат да излегуваат од дома во понеделник, додека оние со лична карта кои завршуваат на 1, 8 или 5 можат да излезат во вторник.

Србија

Српската влада воведе час за „прошетка на кучиња“ од 20:00 до 21:00 часот за луѓето кои се под блокада. Но, ова правило е веќе отстрането поради насилните протести од сопствениците на кучиња.

Ветеринар рече дека пропуштањето на прошетка може да ја влоши состојбата на кучињата со уринарни проблеми и „да ги влоши основните хигиенски услови во домовите на луѓето“.

Белорусија

Белорускиот претседател Александар Лукашенко ги изненади многумина со својот став кон пандемијата од коронавирус. Тој се смее на тврдењето дека неговата земја мора да се обиде да го запре ширењето на вирусот, бидејќи не може да се види вирусот како лета наоколу.

Во интервју по хокеј меч на мраз, тој исто така рече дека толпата на натпреварот е добра затоа што студот на стадионот ќе го спречи ширењето на вирусот. Нема докази, дека ова може да биде случај и коронавирусот не може да се види со голо око. За разлика од поголемиот дел од Европа, Белорусија не стави никакви ограничувања на спортски настани.

„Тука нема вируси“, рече Лукашенко. „Не сте ги виделе како летаат наоколу, јас не ги гледам! Тоа е фрижидер. Спорт, особено на мраз и овој фрижидер тука – ова е најдобриот антивирусен лек!“ Тој исто така изјави дека пиењето вотка и редовните посети на сауна се начини за спречување на вирусот – што е целосно спротивно на советите на професионалците.

Шведска

За разлика од соседите, Шведска е мирна околу мерките, и покрај скоро 4500 потврдени случаи таму. Владата се надева дека луѓето ќе дејствуваат разумно и ќе им веруваат дека ќе ја направат вистинската работа.

Собири на повеќе од 50 лица беа забранети во неделата, но училиштата за деца до 16 години остануваат отворени. Ресторани и кафулиња сè уште можат да понудат услуга на маса и многу луѓе сè уште се дружат.

Малезија

Советот даден во Малезија не беше помалку контроверзен. Владата беше принудена да се извини откако министерството за жените објави карикатури на Интернет, во кое ги повикуваше жените да се дотеруваат, да носат шминка и да избегнуваат расправии со своите сопрузи за време на делумната блокада на земјата.

Корисниците на социјалните медиуми бргу ги критикуваа постерите што подоцна беа повлечени.

Туркменистан

Во меѓувреме, Туркменистан презеде сосема поинаков пристап во справувањето со пандемијата – забранувајќи го зборот „коронавирус“.

Според независна веб-страница за вести, кој е забранет во земјата во Централна Азија – владата го отстранила зборот од своите брошури за здравствени информации. Новинарите кои работат за „Радио Азалик“ изјавија дека луѓето кои зборуваат за вирусот или носат маски во јавноста, можат да бидат уапсени.

Властите велат дека не се регистрирани случаи на коронавирус во Туркменистан, кој граничи со една од најтешко погодените земји – Иран.

Австрија

Додека Светската здравствена организација вели дека здравите луѓе не треба да носат маски за лице освен ако не се грижат за болните, Австрија ги задолжи своите граѓани да ги користат во супермаркетите. Новите правила ги воведе канцеларот Себастијан Курц и стапија на сила во средата со обезбедени милиони маски.

Иако маските се вообичаена глетка во многу делови на Азија, Австрија е само четврта европска земја која бара маски за носење во јавноста – следејќи ги чекорите на Чешка, Словачка и Босна и Херцеговина.

Сепак, подоцна барањето беше повлечено.

loading...