Нова теорија за несреќата на гасоводот: Русија смислила сѐ за да ја зголеми цената на гасот?

од Nikola Popovski

Централната разузнавачка агенција (ЦИА) со недели предупредувала за тоа што сега се случува со Северните текови 1 и 2. Оваа безбедносна мрежа наведува дека целта на „испуштањето“ гас во Балтичкото Море е да се заплаши Западот, но и да се подигне цените на енергијата кои сега би можеле да поскапат за 19 отсто.

Уште во летото, агентите испратиле „стратешко предупредување“ до европските сојузници, вклучително и Германија, дека цевките се во опасност.

Предупредувањето конкретно било насочено кон Русија и не било прецизирано времето или локацијата на нападот.

Меѓутоа, сега сите се сомневаат во Кремљ. Но, бидејќи во моментов нема доволно цврсти докази, не е можно директно да се обвини Москва.

Русија секако има капацитет да изврши таков напад. Ја има најголемата шпионска подморничка флота во светот и со години ги преоценува своите способности.

„Белгород – невидлива подморница на нуклеарен погон – може да ги уништи подморските кабли и може да се користи и за таргетирање на цевките“, велат експертите, пишува Дејли мејл.

Местото на експлозијата, во водите длабоки околу 70 метри, е доволно плитко за нуркачи, а Русија има директен пристап до Балтичкото Море од Калининград. Москва, исто така, инвестираше во подводни дронови кои би можеле да се користат за дување цевки, со седиште во Санкт Петербург, до кои може да се пристапи од Балтикот преку Финскиот залив.

Мотиви: Заплашување на Западот и полнење на касата

Што се однесува до мотивот, експлозиите се случија истиот ден кога Полска, Норвешка и Данска отворија нов гасовод под Балтикот, дизајниран да снабдува гас до централна и источна Европа без да се потпира на Русија. Како што изјави синоќа еден европски функционер, тој би можел да биде дизајниран како предупредување за Европа дека нејзината инфраструктура е ранлива.

Норвешка – сега најважниот снабдувач со гас во Европа – пријави неидентификувани беспилотни летала кои зујат над нејзините апаратури за дупчење во последните денови, и го засили надзорот во вторникот откако доби предупредувања дека тие би можеле да бидат цел. Данска, чии територијални води ја опкружуваат областа каде што се случија експлозиите, исто така се пресели да ги обезбеди своите платформи.

Дополнително, цените на бензинот – кои паѓаа од историските највисоки нивоа претходно оваа година – исто така се зголемија за 19 отсто во вторникот како што се рашири веста за нападот, што сугерира дека има уште еден мотив – да се исплаши Европа и да се зголемат нејзините трошоци во време на најголемата енергетска криза.

Не се знае кога ќе се санира

Во меѓувреме, компанијата која стопанисува со цевките не знае точно колку време ќе биде потребно за нивна поправка. Се предвидува дека овој процес ќе трае најмалку неколку дена, што исто така може да има негативно влијание врз животната средина.

Она што е многу поголем проблем е што – барем засега – магистралниот гасовод што води од Русија до Европа оди преку Украина, а Русија се заканува дека ќе го „исклучи“ поради транзитните такси.

Затоа, единствената опција што останува е гасовод што минува низ Турција. Контрадикторно, Москва само минатата недела тврдеше дека Украина планира „терористички“ напад на гасоводот Турски тек, кој исто така ја снабдува Европа со руски гас.

Во меѓувреме, Кремљ продолжува да се заканува не само со нуклеарна војна, туку и сигнализира дека може да се случат ситуации кои некогаш се мислеа незамисливи.

Без норвешкиот гас, зимата во Европа секако би била долга, студена и скапа. Русија повторно се потпира на зимата, фактор што ѝ помогна да ги победи своите непријатели толку пати во историјата, за да обезбеди победа во енергетската војна против Западот.

Слични содржини