Објавено кога Спутник V најверојатно ќе пристигне во Германија

од Nikola Popovski

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан денес објави дека неговата земја ќе започне разговори со Русија за купување на вакцината Спутник V. Сепак, Европската агенција за лекови сè уште размислува дали да даде зелено светло за дистрибуција на оваа вакцина.

Вакцината за коронавирус во Русија е веќе регистрирана во 59 земји, но ЕМА сè уште не издала дозвола за нејзина употреба. Според резултатите од третата фаза од клиничкото испитување објавени во научното списание „Лансет“, вакцината е ефикасна 91,6 проценти.

Извор на Ројтерс во средата рече дека конечниот договор за купување ќе зависи од клучните податоци што Русија треба да ги достави до ЕМА. Европската комисија ги извести министрите за здравство на земјите-членки на ЕУ дека Брисел не планира да започне преговори со Русија за прелиминарен договор за набавка на Спутник V, како што беше случајот со другите земји кои набавуваат вакцини, пишува Ројтерс.

Шпан ја даде изјавата за разговорите со Русија откако министерот за здравство на Баварија објави дека германската држава преговарала за „прелиминарен договор“ за купување на 2,5 милиони дози руска вакцина доколку биде одобрен од европските регулаторни тела, изјавил портпаролот на регионалното Министерство за Здравство за АФП, објави „Moscowtimes“.

„Овој прелиминарен договор беше потпишан денес“, рекол баварскиот премиер Маркус Зедер во средата.

„Еуроњуз“ потсетува дека конзервативниот политичар, потенцијален наследнил на Ангела Меркел, веќе побарал од ЕМА во март да го „забрза“ процесот на издавање лиценца за сателитот В.

Како што се додава во соопштението на баварското Министерство за здравство, исто така постои можност фармацевтската компанија Р-фарм да основа производствен погон во градот Илертисен. „Најновите искуства во областа на набавките на вакцините покажуваат дека е многу важно да се воспостават регионални капацитети за производство и во Германија“, рекол министерот за здравство на Баварија, Клаус Холечек. Тој додал дека Спутник V е „исклучително ефикасна вакцина“ и дека „добро и фер е да се обезбеди оваа опција сега“. Зедер во средата рече дека купувањето на овој препарат ќе се спроведе во јули, објави Ројтерс.

loading...

Слични содржини