Актуелно
Почетна / Глобално / Европа / Обновени борбените дејствија во Украина

Обновени борбените дејствија во Украина

Еден украински војник е убиен изминатите 24 часа во проруските сепаратистички региони, каде вчера повторно почнаа спорадични битки, соопшти денеска командата во Киев.

epa04188699 Ukrainian soldiers stay near of a checkpoint seized by them not far of Slaviansk, Ukraine, 02 May 2014. At least three people were killed and several were injured in clashes between Ukrainian forces and pro-Russian separatists in the eastern city of Sloviansk early on 02 May. The Ukraininan Defence Ministry said that two crew members were killed and an unspecified number of soldiers were injured after separatists shot down two Mi-24 assault helicopters with surface-to-air missiles. A third, Mi-8 transport helicopter, was hit by bullets but escaped unharmed, the ministry said. 'Putin has called such an operation a criminal action. Sadly the latest developments fully support that,' says Russian President Vladimir Putin's spokesman, and has practically destroyed the last hope for a diplomatic solution to the crisis.  EPA/ROMAN PILIPEY

Војникот загинал во селото Зајцево, кое се наоѓа на граничната линија меѓу војските на 50 километри северно од бунтовничкото упоруште Доњецк.

– Сепаратистите ги напаѓаа со минофрлачи позициите на украинската армија, изјави на прес-конференција портпаролот на украинските сили Олександер Мотузјаник.

Порошенко ја доби првата “европска по уста”- холандскиот премиер го приземји да не лета по европските небеса

Украинските сили изутринава соопштија дека во петокот учествувале во судири во истата зона, каде стотици бунтовници ги нападнале нивните позиции.

Сепаратистите ја обвинија во меѓувреме украинската армија дека ноќта саботата спроти неделата извршила напади со минофрлачи кон предградие на Доњецк и врз локалниот аеродром, кој во јануари по жестоките борби беше преземен од сепаратистичките сили.

Конфликтот во источна Украина, во кој од април минатата година загинаа над осум илјади лица, се смири откако во септември стапи во сила примирјето, кое беше почитувано околу два месеци. Изминатите неколку недели судирите повторно се разгорија.

loading...