Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Обвиненијата на Ешли Џад против Вајнстајн се одбиени

Обвиненијата на Ешли Џад против Вајнстајн се одбиени

Американскиот суд не го одобри обвинението на Ешли Џад против Харви Вајнстајн за сексуално малтретирање, но утврди дека таа може да покрене обвинение за клевета, соопштија светските информативни агенции.

Актерката го обвини холивудскиот продуцент дека ѝ ја саботирал кариерата, со тоа што ја оцрнувал пред колеги, откако таа го одбила неговиот сексуален напад. Таа даде пример дека затоа режисерот Питер Џексон се откажал да ја вклучи во “Господарот на прстените”.

Тужбата од окружниот суд во Лос Анџелес пресуди дека законот во Калифорнија не ги покрива инцидентите на професионални односи меѓу актерки и продуценти.

Додатоците направени по примената на Ешли Џад немаат ретроактивен ефект. За забелешка, тој навел дека не утврдил дали Ешли Џад била сексуално малтретирана “во разговорната смисла на зборот”.

Харви Вајнстајн ќе биде тужен во Њујорк во мај по пет точки од обвинението, вклучувајќи и силување. Тој негира дека ги нападнал жените и инсистира дека сè е направено со нивна согласност.

loading...