Од стоковна куќа во Токио украдена шолја за чај вредна 60.850 евра

од Vladimir Zorba

Шолја за чај направена од злато вредна повеќе од 10 милиони јени (60.850 евра) била украдена од стоковна куќа во Токио откако била изложена во отклучена кутија.

Чајната шолја, направена од чисто 24-каратно злато, исчезнала од трговскиот синџир Такашимаја, каде што биле изложени низа златни предмети за продажба, објави Гардијан.

Украдената шолја за чај беше еден од најскапите предмети меѓу повеќе од 1.000 артикли за сервирање чај, ескаиги и артефакти.

Безбедносните снимки покажуваат како маж ја става чашата во чантата пред да побегне, објавија локалните медиуми.

Полицијата го истражува случајот.

Во декември Такашимаја имаше лоша среќа со божиќните колачи.

Голем број торти со јагоди, кои се продаваа преку Интернет и требаше да бидат украсени беспрекорно, им беа доставени на клиентите во таква состојба што беа принудени да побараат јавно извинување и да ветат враќање на парите.

Слични содржини