Актуелно
Почетна / Македонија / Одложено судењето за 27 април

Одложено судењето за 27 април

Судењето за организаторите на „крвавиот четврток“ е одложено откако адвокатите на обвинетите се пожалија дека не ги добиле сите докази на увид.

Обвинителката Вилма Русковка побара од адвокатите да достават записници на сведоци кои ќе бидат повикани на судењето за организаторите на 27 април и да се произнесат кога тие би сведочеле.

Адвокатот Еленко Миланов пак, барањето на Русковска го немало во одредбите на ЗКП.

„Во овој предмет, се работи за загрозување на безбедноста на државата, никаде нема оштетени лица и жртви“, рече Рускоска.

Адвокатот Александар Новаковски пак, вели дека вештакот не можел да изврши вештачење, што е важно за воведните зборови.

Следното рочиште ќе се одржи на 26 февруари, а судот на ЦД ќе ги достави сите докази до обвинетите и нивната одбрана.

А.Т.

Фото: Борче Поповски

loading...