Османи: Нашиот сосед и пријател Грција нѐ поддржува во европската перспектива

од Nikola Popovski

На средбата со алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, задолжен за европски прашања Милтиjадес Варвициотис го потврдивме блиското и стратешко партнерство меѓу двете земји, истакна денеска министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

Според него, разговарале за перспективата на ЕУ-членството на земјите од Западен Балкан, со фокус врз напорите за формален почеток за преговорите во случајот на нашата држава.

-Нашиот близок сосед и пријател, Грција, продолжува со јасна поддршка на тој процес и во претстојниот период, потенцира Османи.

Претходно Варвициотис истакна Грција ја поддржува нашата земја во европската перспектива и апелира колку што е можно побрзо да се организира првата меѓувладина конференција со ЕУ.

-Нивна цел е Западен Балкан да се прошири, вели тој.

Слични содржини