Осум видови храна кои ја олеснуваат мигрената

од desk4

За мигрената може слободно да се каже дека е лош и непосакуван гостин, кој едвај чекате да го избркате, но тој упорно седи и нема намера да си оди.

Оние кои страдаат од хронична мигрена точно знаат дека чувството на болка е едно од најужасните, а уште полошо е што може да трае со часови, без интензитетот воопшто да се намали. Во случаите на ваква болка најдобро е да земете лек кој ќе ја олесни моментално, но за жал, лек за долгорочен план не постои.

Unsplash

Сепак, многу лекари и нутриционисти тврдат дека со промени во исхраната и животниот стил, мигрената ќе се појавува доста поретко, а многу пациенти забележале и помал интензитет на болка.

Се работи за следниве осум намирници:

Авокадо

Активните состојки на авокадото помагаат во справување со мигренозните болки. Ова е уште една причина зошто да го вклучите во секојдневната исхрана. Богато е со антиоксиданти кои не само што ги смируваат болките, туку и ги прават поретки и поподносливи.

Смокви

Според експертите, ова вкусно овошје содржи големи количини калиум, што помага да се олесни болката.

Лосос

Полн е со омега-3 масни киселини и витамини од групата Б. Лососот спречува згрутчување на тромбоцитите, процес кој често е одговорен за главоболки кои се појавуваат во кратки временски интервали.

Слатки компири

Слатките компири, познати уште како и батат, не само што се вкусни, помагаат во борбата против мигрена. Богат е со витамин Ц, витамин Б1 и калиум и редовното консумирање ќе ви помогне во справувањето со мигренозните главоболки.

Диња и лубеница

Сигурно веќе знаете дека внесот на течности ги смирува симптомите на мигрена. Јадењето храна богата со вода, како што се дињата, лубеницата, краставиците и целерот, му помагаат на организмот да се справи со дехидрираноста, која е најчест причинител на мигренозна болка.

Киноа

Се работи за популарна житарка која не содржи глутен. Покрај сите други здравствени придобивки, киноата содржи рибофлавин, магнезиум и железо, што ја прави одличен сојузник во борбата против интензивна и мачна главоболка.

Јогурт

Според студиите, витамините од групата Б се најефикасни против мигрена, а јогуртот е доста богат со нив. Додадете јогурт во вашата дневна исхрана и ќе се чувствувате подобро за многу краток временски период.

Сок од лимон

Богат е со витамин Ц, а покрај тоа, сокот од лимон е познат и по неговите здравствени придобивки за организмот. Доволно е само да измешате еден исцеден лимон во вода која е на собна температура и веднаш да почувствувате олеснување на болката.

Слични содржини