Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Како да препознаете дека сте претерале со кафе?

Луѓето се познати по тоа што обожаваат да претеруваат со нештата кои им се убави, па тука лесно може да се вброи и кафето. Понекогаш, кога не можете да си објасните од каде ви е главоболката и зошто имате вознемирен стомак, размислете дали тој ден можеби сте претерале со количината …

Повеќе

Убавата Бонд-девојка соопшти добри вести: Целосно се излечив

Олга Кириленко, која беше заразена со коронавирус, соопшти дека веќе не е болна и дека целосно се излечила. Поранешната Бонд-девојка беше меѓу првите ѕвезди која јавно откри дека е заразена со вирусот, неколкупати јавно се обрати и ги откри деталите од лечењето, а сега конечно сподели и добри вести. „Целосно …

Повеќе

Три намирници кои помагаат при главоболка

Пред да посегнете по лекови против болка, вреди да се обидете да си помогнете на природен начин, бидејќи постојат навистина ефикасни намирници кои можат да ја смират главоболката. Сусам Сусамот е богат со витамин Е, па помага да се воспостави баланс во нивоата на естроген во женското тело, а притоа …

Повеќе

Кејти Пери колабирала за време на снимање

На пејачката Кејти Пери ѝ се слошло за време на снимање на новото издание на Американски идол. Таа најпрво почувствувала мирис на гас, а потоа главоболка. Пред да се онесвести, неколкупати се пожалила дека чувствува мирис на гас, но никој од колегите не го почувствувал истото. „Имам силна главоболка, многу …

Повеќе

Што сè треба да знаете за мигрените?

Мигрените се неподносливи главоболки кои често се проследени со апсолутна неможност за непречено функционирање и извршување на секојдневните обврски. Но, реалноста е дека постојат многу заблуди поврзани со нив, а најчестата е дека можеме да го земеме кое било апче против болка и да си помогнеме. Ова се најчестите заблуди, …

Повеќе

Не се воопшто наивни: Одете на лекар ако почувствувате некоја од овие главоболки

Главоболката, каква и да е, не смеете да ја занемарувате. Важно е да ги детектирате причините кои ја предизвикуваат, но и да препознаете на кој вид припаѓа. Некои главоболки воопшто не се опасни, но некои може да предизвикаат вистински проблеми и да претставуваат опасност за здравјето и животот. Поради тоа, …

Повеќе

Фризура која може да ви предизвика главоболки и опаѓање на косата

Косата собрана во високо коњско опавче е едноставна да се постигне, а дозволува и многу опции за стилизирање, па затоа и е една од најпопуларните фризури во светот. Но, може да биде и многу болна. Косата врзана на темето на главата може да предизвика опаѓање и кинење на влакната, особено …

Повеќе

Како кофеинот може да ја смири главоболката?

Сигурно сте забележале дека некогаш кафето ви ја смирува непријатната главоболка, но и дека се случило наместо тоа, сериозно да ја влоши. Кофеинот најмногу помага при главоболки предизвикани од ширењето на крвните садови во мозокот, бидејќи помага и во нивното стеснување. Исто така, може да ве ослободи и од тензичната …

Повеќе

Како на природен начин да ја надминете главоболката?

Не постои човек кој во текот на животот не страдал од главоболка. Болката во главата може да биде различна – ненадејна и акутна, здодевна и мачна, интензивна и постојана и т.н. Причината за сите нив најчесто е стрес или проблеми со видот или синусите, но може да биде и мигрена. …

Повеќе

Осум видови храна кои ја олеснуваат мигрената

За мигрената може слободно да се каже дека е лош и непосакуван гостин, кој едвај чекате да го избркате, но тој упорно седи и нема намера да си оди. Оние кои страдаат од хронична мигрена точно знаат дека чувството на болка е едно од најужасните, а уште полошо е што …

Повеќе