Откриено кои имиња се најдоа во потесната трка за премиер на Британија

од Stefanija Kuzmanovska

Борис Џонсон и поранешниот министер за финансии Риши Сунак во моментов се во потесниот круг како потенцијални кандидати да ја заменат премиерката на Велика Британија Лиз Трас.

Лиз Трас вчера поднесе оставка по само шест недели на оваа функција.

Инаку, оние кои сакаат да ја заменат треба да соберат 100 гласови од конзервативните пратеници потребни за учество во натпреварот за нов премиер, со што партијата се надева дека ќе ги врати на патеките на нивната поранешна слава, пренесува „Ројтерс“.

И додека конзервативците се соочуваат со можни загуби на следните национални избори, според анкетите, трката за петти британски премиер во последните шест години е во тек.

Името на новиот премиер ќе биде објавено во понеделник или петок следната недела.

Борис Џонсон, кој беше соборен од власт од пратениците пред нешто повеќе од три месеци, сега е високо на скалата заедно со Сунак во трката за следниот премиер.

Слични содржини