Пахор и Радев ќе се залагаат за компромис што ќе го деблокира бугарското вето за С. Македонија

од Nikola Popovski

Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска бил во посета на Бугарија, во обид да го деблокира почетокот на пристапните преговори за влез во ЕУ на С. Македонија.

Пахор се состанал со бугарскиот претседател Румен Радев во Софија и разговарал со него за пристапниот процес на Македонија, пренесе Хина.

Во врска со бугарската блокада, Радев и Пахор се согласиле дека двајцата ќе се залагаат за компромисно решение што ќе му ја отвори вратата на Скопје да започне преговори за членство во ЕУ, објавија од кабинетот на Пахор.

Според изјавата, во разговорот меѓу словенечката и бугарската делегација, како и на приватната средба на двајцата претседатели се зборувало за компромисно решение што би било прифатливо за двете страни и врз основа на кое Македонија ќе ги започне разговорите за членство во Европската унија.

Радев и Пахор се состанаа пред самитот на земјите учеснички во иницијативата „Три мориња“. Тие оцениле дека е потребно проширување на ЕУ кон Западен Балкан и дека што е можно поскоро, соопшти канцеларијата на Пахор во соопштението за јавноста.

Претходно овој месец, Словенија го презеде шестмесечното ротирачко претседателство со Советот на ЕУ од Португалија, а владата на Јанез Јанша како еден од своите приоритети ја наведе потребата ЕУ да направи чекор напред во проширувањето на земјите од Западен Балкан, вклучително и разговори за членство со С. Македонија и Албанија.

Earlyубjана планира да одржи неформален самит ЕУ-Западен Балкан на почетокот на октомври.

Слични содржини