Пенс потврди дека влегува во трката за републикански претставник на изборите

од Vladimir Zorba
368 прегледи

Поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс ќе се кандидира за републиканска претседателска номинација во 2024 година, се наведува во денешното поднесување до Федералната изборна комисија (FEC).

Ројтерс не беше во можност веднаш да ја потврди автентичноста на поднесувањето на веб-страницата на FEC. Пенс (63) ќе ја започне својата кампања за предвремена номинација со видео и говор во среда во Ајова, изјавија три извори запознаени со ситуацијата за Ројтерс минатата недела.

Кандидатурата на Пенс го става во судир со фаворитскиот поранешен претседател на САД, Доналд Трамп, кого тој одби да го поддржи кога се обиде да ги поништи резултатите од изборите во 2020 година.

Пенс беше потпретседател на САД од 2017 до 2021 година. Пенс, кој е и поранешен конгресмен и поранешен гувернер на Индијана, се повеќе се дистанцира од Трамп, велејќи дека поранешниот претседател ги охрабрил бунтовниците кои го нападнаа Капитол на 6 јануари 2021 година, ставајќи ги во опасност него и неговото семејство.

Пенс се приклучува на растечкото поле на републикански кандидати, кое ги вклучува Трамп, поранешниот гувернер на Њу Џерси Крис Кристи, сенаторот Тим ​​Скот и поранешната гувернерка на Јужна Каролина Ники Хејли.

Гувернерот на Северна Дакота, Даг Бургум, исто така, планира да влезе во трката во среда, изјави извор запознаен со ситуацијата.

Голем дел од противниците на Трамп во Републиканската партија стравуваат дека гласовите против Трамп може да се поделат и дека во тој случај партиската номинација ќе му биде доделена на поранешниот претседател, пренесе британската агенција.

Слични содржини