Подрачјето на Берово и Пехчево го почувствува земјотресот со епицентар во Бугарија

од Nikola Popovski

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес на 7.6.2023 година во 14 часот и 26 минути регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 280 km источно од Скопје, Република Бугарија и е со Рихтерова локална магнитуда ML4.6.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот е почувствуван во источниот дел на Републиката, и тоа од населението во подрачјето на Пехчево и Берово, со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Точно во 15 часот и 26 минути по локално време силен земјотрес го потресе Пловдив, објави бугарскиот портал „24 Часа“.

Според Геофизичкиот институт на Бугарија, магнитудата на овој земјотрес била 4,8 степени според Рихтеровата скала, а длабочината била 4,5 километри. Епицентарот е околу Асеновград.

Тресењето на земјата траело околу 10-12 секунди, коментираат жителите на Асеновград.

Слични содржини